zehirli yabani otlar

Yaban mersini, çilek ve diğer pek çok meyve lezzetli ve yenilebilir, ancak çilek üreten bazı yabani otlar tehlikeli derecede zehirlidir. Yanlış bitki parçalarının yemek yemesi şiddetli acı, belki ölüm bile yol açabilir. Zehirli, çilek içeren yabani otların uygun şekilde tanımlanması, onları açık alanlarınızdan yok edecekseniz çok önemlidir.

Pokeweed (Phytolacca), 5 fit yüksekliğe kadar büyüyen uzun boylu, çalılık bir ottur. Mavi gövde rivaraya benzer, ancak pokeweed kesinlikle yenilebilir değildir. Kabuklu meyveler kümelenir, olgunlaştıkça beyazı yeşil ila pembe, mor olarak döner. Alınca birkaç çil bile bile ciddi mide ağrısı, baş ağrısı, kusma ve diyare oluşturabilir. Pokeweed açık ve ormanlık alanlarda, çeşitli topraklarda yetişir. Bitki derin taproot nedeniyle çıkarılması zor olabilir, ancak glifosat ve dikamba böcek ilacı uygulamaları pokeweed öldürme etkili olur.

Amerikan acı (Celastrus scandens), sapları ve yaprakları birleştiğinde sarı-turuncu çilek üretir. Çilekler toksiktir ve yenilmemelidir. Amerikan acı bitki invaziv bir bitki. Bittersweet nightshade (Solanum dulcamara) ölümcül zehirlidir. Asma, patatesler ve domatesler gibi aynı bitki ailesinin bir üyesidir, ancak bitterweet geceleri şiddetle toksiktir. Yaprakların meyve suları ölümcül, ancak çilekler de alınmamalıdır. Yeşilden kırmızıya mor olarak olgunlaşırken, çilek şiddetli hastalığa neden olabilir ve çocuklar için ölümcül olabilir.

At ısırgan (Solanum carolinense), Amerika Birleşik Devletleri genelinde doğal olarak yetişir. Bitki çekici beyaz ve mor çiçekler üretir. Sarı kiraz domatesler gibi görünen çilekler zehirlidir ve yutulmamalıdır. Bitkiye bile dokunmanız, deriyle toksik bir reaksiyona neden olabilir ve döküntü oluşturabilir.

Jimson otu (Datura stramonyum), yol kenarı ve diğer aralıklarla büyür. Meyveler sert, kahverengi bir kabuk ile örtülür ve birden fazla diken vardır. Meyvelerin görünümü yemek yemeyi teşvik etmez, ancak toksik değildirler. Bununla birlikte, meyvelerde bulunan tohumlar oldukça toksiktir ve yutulduklarında ağır hastalık yaratabilir.