zehirli ağaç meyveleri

Hem yetiştirilen hem de vahşi olan çeşitli ağaçlar, zehirli meyveler üretir. Yarda yaygın olarak bulunanlar, en tehlikeli maddelerdir; çünkü çocuklar veya evcil hayvanların yanlışlıkla onları içebilir. Üreten meyveler bile hafif semptomlar yeterince büyük miktarda yenirse ölüme neden olabilir.

Holly bitkileri dökmeyen ağaçlar ve çalılıklardır. Onların sert parlak kırmızı meyveleri, şiddetli bulantı, kusma, ishal ve yenilirse uyuşukluklara neden olabilir. Bir çocuğun ciddi şekilde hasta olabilmesi için üç çilek kadar az meyveler gerekir. Çoğu durumda kutsal yutma, ölümcül değildir, ancak yeterince büyük miktarlarda belirtiler ölümle sonuçlanabilir.

Görünüşteki bir Noel ağacına benzer şekilde, porsuk her zamanki gibi yeşil bir ağaç veya çalı. Merkezde sert yeşil bir tohum bulunan yumuşak kırmızı çilek vardır. Tohum, çilek değil, yutulduğunda kusma, baş dönmesi ve karın ağrısına neden olabilir. Kalp atış hızınızda, solunum sıkıntısı yaşarken de değişiklikler yaşayabilirsiniz ve bazı durumlarda ölüm olabilir.

Bir ağacın kabuğunda yetişen yaygın bir Noel bardağı otu böceği beyaz-pembe çilek küçük miktarlarda tehlikeli değildir. Büyük miktarlar mide rahatsızlığına neden olabilir. Ökseotunun diğer kısımları, görme ve konvülsiyonlarla ilgili problemlere neden olan çok daha tehlikelidir.

Bazı ev ilaçlarında yaşlı çiçeği bulunur ve genellikle muhafaza ve şarap haline getirilirken, çileksiz meyveler, mide tahrişine neden olabilecek toksik bileşikler içerir. Elderberry, ormanlık alanların kenarlarında ve akarsuların üzerinde sıkça görülen bir çalı. Küçük miktarlarda yeşim çalılarının çilekleri genellikle küçük hastalıklara neden olur, ancak büyük miktarlarda ölümcül olabilirler.

Yeşimsiz bir çalı genellikle süs olarak büyümüş, yasemin yeşilden kreeye kadar değişen renkte çiçekler yetiştirir. Çilekleri, olgunlaşmadığı zaman yeşil renklidir ve siyah olurlar. Bu bitkinin tüm parçaları toksiktir, ancak meyveler özellikle tehlikelidir. Yasemin çilek yemesi, nefes almada, burunda boğazda veya tahriş olmuş boğazda ve boğaza zorlanma, hapşırma, baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı ile sonuçlanabilir. Bazı insanlar belirtileri sadece bitkinin kokusundan bildirirler ve çilek yeme ölümüne neden olduğu bilinmektedir.

Daphne bitkisi, spurge defne veya bayan defne olarak da bilinir; yapraklar görünmeden erken açan, gül-mor çiçeklerle çiçek açan küçük bir çalıdır. Bu bitkinin tüm parçaları toksik olabilir, ancak kabuk, sap ve çileklerde en ağır toksinler bulunur. Yutulmasa bile, bu kırmızı çilek çiğnemek ağız ve boğazda şiddetli yanmalara neden olabilir. Çilek yutulması mide rahatsızlığı, baş ağrısı, ishal, konvulsiyonlar, deliryum, komaya ve tıbbi tedavi istenmezse ölümle sonuçlanabilir.

Aynı zamanda kızıl adaçayı çağıran, kırmızı adaçayı, beyaz, mavi ve yapraklar üzerinde çiçek açan kırmızı tonlarının çiçekleri olan bir çalıdır. Yeşil elması akciğerleri, böbrekleri ve kalbi ve sinir sistemini etkileyen, yutulması halinde ölümcül olabilir. Genellikle Güney Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunur ancak herhangi bir ılımlı iklimde büyüyebilir.

Sarı çiçeklerle kaplı küçük, yaprak dökmeyen ağaç, ortak kutu veya buxus soluk yeşil veya kahverengi meyvelerden oluşur. Bu ağacın bütün parçaları toksiktir ve mide rahatsızlığına neden olur ve yapraklar cildinize temas ederse döküntü veya tahrişe neden olabilir. Ortak kutu ağacının çileklerini yutmak tipik olarak ölümcül değildir.