yapışmaz tencere & kanser riski

Yapışmayan tencere ve kanser arasındaki bağlantı insanlarda kanıtlanmamakla birlikte, yapışmayan tencere ile ilgili belirli sağlık riskleri bulunmaktadır. İlk olarak, kimyasal perflourooctanoaik asit (PFOA), laboratuvar hayvanlarında kansere bağlanmıştır ve çevre ve ABD popülasyonunun kanında bulunur. İkinci olarak, yapışmayan kaplamalar aşırı ısındığında insanlara ve evcil hayvanlara hasar verebilecek zararlı gazlar yayar. Yapışmayan tencere eşyaları ile ilgili gerçek riskleri anlamak, avantajlarından yararlanmanıza izin verecektir.

Perflourooctanoaic asit (PFOA), teflon gibi yapışmaz tencere kaplamaları üretmek için kullanılan sentetik bir kimyasal maddenin yanısıra, mikrodalga fırın patlamış mısır poşetleri ve pizza teslim kutularıdır. Çevre Koruma Ajansı, PFOA’nın kendisinin yapışmaz bir kaplama olduğunu açıklar; ancak, PFOA, imalat safsızlıklarından dolayı tencerelerde eser miktarlarda bulunabilir. 2005 New York Times gazetesinde yayınlanan “Nonstick Panlarda Ekstra Bir İçerik Var mı?” Başlıklı 3M araştırmasına göre, PFOA test edilen deneklerin yüzde 90’ında kan bulundu. Bunun nedeni, kimyasalın insanların kan dolaşımına nasıl girdiğinin belirsiz olması ve PFOA’nın vücuttan veya çevreden çabucak yok olmamasıdır.

Amerikan Kanser Derneği, yapışkan olmayan tencere kaynağının kendisinin kansere neden olmadığını, ancak kanser riski tam olarak anlaşılamamış olsa da PFOA insanlar için bir tehdit oluşturabileceğini açıklıyor. Kemirgenleri kullanarak yapılan çalışmalar, PFOA’nun testisler, meme bezleri ve pankreasdaki karaciğer kanseri ve tümörleri ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. EPA, PFOA’yı nasıl tükettiğimizin ve insanlarda kansere bağlı olup olmadığının net olmadığı için, tüketicilerin PFOA maruziyetini azaltmak için belirli adımlar atmalarını tavsiye etmiyor.

Amerikan Kanser Derneği’ne göre, yapışmaz tencere ile ilgili başlıca sağlık tehdidi, “polimer dumanı ateşi” (aynı zamanda aşırı ısınmış yapışmaz tencere setinin bıraktığı dumanların teneffüs edilmesinden kaynaklanan “Teflon gribi” olarak da bilinir.) İnsanlarda, Bu dumanları teneffüs etmek grip benzeri semptomlar üretebilir, ancak kuşlar için ölümcül olabilirler Çevre Çalışma Grubu, boş bir tavanın sadece üç dakika içinde ulaştığı 680 ° F’de yapışmayan kaplamaların altı gaz yayar olduğunu açıklar Kanserojeniktir.

Her çeşit tencereçide olduğu gibi yapışmayan tencere ve tencere de ilk kullanımdan önce iyice yıkanmalıdır. Polimer dumanı inhalasyonunu önlemek için boş bir tencereyi ısıtmayın. Aynı nedenle, yüksek ısı veya kavurma gerektiren tarifler için yapışmaz tencere kullanmayın. Ayrıca, evde beslenen hayvan kuşlarınız varsa yapışmaz tencere ile pişirmeyin.

EarthEasy.com, birkaç güvenli tencere seçeneklerini özetlemektedir. Birincisi, paslanmaz çelik, reaktif olmayan ve aşındırıcı değildir; yani, ısıtıldığında dumanlar yaymaz ya da yiyecek içine kimyasallar sızmaz. Dökme demir de çok güvenli bir seçenektir ve iyi tecrübeli olduğunda teflon yapışkan olmayabilir. Seramik emaye dökme demir ve paslanmaz çelik kaplı bakır tencere de pahalıdır ancak çok güvenlidir.