tırnak mantarları için tezgah üstü tedaviler

Ayak teli mantarları (onikomikoz), mantarların tırnakları sızdırdığında ortaya çıkar; genellikle ayakları ılık, nemli ortamlara maruz kalan kişilerde görülür. Tavsiye edilen tedavi şekli genellikle reçeteli anti-fungal ilaçtır, tezgahta verilen ilaçlar hafif bir rahatlama sağlayabilir. Bununla birlikte, hiçbir yerde reçeteli ilaç kadar etkili değildirler.

Tezgah üstündeki çoğu ilaç, Lamisil, Diflucan ve Sporanox gibi reçeteli ilaçlarla karşılaştırıldığında nispeten etkisiz olduğu kanıtlanmıştır. Reçeteli ilaç pahalı olabilir ve döküntüler ve karaciğer hasarı gibi ciddi yan etkileri barındırdığı için, birçok kişi reçetesiz ilaçlara veya ev ilaçlarına yönelir.

Kontrollü bir çevrede çalışılmasa da referanslar, ayağı hidrojen peroksit içine batırmanın (oksidatif terapi), ayak tırnak mantarının tedavisinde etkili bir yöntem olabileceğini öne sürdü. Yüzde 3 konsantrasyon, tırnak mantarı için ideal bir çözümdür. Bundan daha yüksek bir konsantrasyon kullanmak cilt tahrişine neden olabilir.

Değişik derecelerde başarılı olmakla birlikte, çeşitli tedavi yöntemleri önerilmiştir. Vicks VapoRub, Listerine, çay ağacı yağı, sirke ve hatta bira tırnak mantarları için tedavi olarak önerilmiştir. Apple elma sirkeli oral bir tedavi olarak önerildi. Bunlardan herhangi biri çalışırsa, enfekte ayak tırnağının temizlenmesi veya yenisinin büyümesi çok uzun zaman alacaktır.