tatlısu balıklarında parazit solucanlar

Wisconsin Doğal Kaynaklar Bölümü’ne göre, hemen hemen bütün tatlı su balıkları ömür boyu bir noktada parazitlerden muzdarip. Parazitlerin çoğu konakça spesifiktir – yani insanlar için tehlike oluşturmazlar – ancak tenya, yuvarlak solucanlar ve akıcı tohumlar insanlara bulaşabilir. Onu tüketmeden önce balıkları iyice pişirmek parazitleri ve yumurtalarını yeterince öldürür.

Balıklar altta yatan bir sağlık sorunu yaşadıkça, parazitler tatlısu balıklarını öldürmezler. Parazitler balığı zayıflatabilir ve diğer enfeksiyonlara veya hastalıklara yatkın olabilir. Parazitler, balıkların dokularının bir kısmını yok eder ve besinlerini biraz emer ancak parazit genellikle ev sahibini öldürmemeyi başarır. Parazitler genelde hayatlarının bir kısmını balıkta veya balıkta geçirirler.

Balık avcıları balıkların ağzına veya ventrikülüne bağlanmış tokluklar fark edebilir. Bu solucan benzeri parazitler beyaz renktedir ve düzleştirilmiş bir cisimlidir. Grub balıkların derisinin altına bir yumru oluşturur ve genellikle göz çevresinde, göz içinde ve karaciğerde fark edilir. Solucanlar bir kistin içinde bulunurlar. Kist ayrıldığında solucan yaklaşık 1/2 inç uzunluğunda görünür ve sarı veya beyaz renktedir. Bağırsaklarda veya balıkların iç organlarında tenya ve yuvarlak solucanlar, ağız parçalarını balıklara emen uzun soluk solucan olarak fark edilir.

Dış solucan parazitleri tatlısu balıklarının solungaçlarında, derisinde ve yüzgeçlerinde oluşabilir. Yaygın dış parazitler arasında çapa solucanları ve sülükler bulunur. Bir balık üzerindeki çapa solucanları yüksek bir popülasyonda, ikincil enfeksiyonların oluşmasına izin veren balıkların pullarını yok ederek tehlike oluşturuyor. Sülükler balık için tehlike teşkil etmez ve sadece balıkları besleyen küçük bir zaman dilimi geçirirler.

Birçok balıkçı balık avlamaktan ve bırakmaktan hoşlanıyor. Maalesef, kabaca kabaca işlem yapmak, balıkların terazilerini ve cildi kaplayan mukus kaplamasına zarar verebilir. Hasar gören bölgeler parazit enfeksiyonuna karşı daha hassastırlar. Kancayı çıkarmak için balıkları fiziksel olarak sudan kaldırmaktan kaçının. Kaplamanın hasar görmesini önlemek için balıkları suyun altında tutun. Balıkları insan tüketimi için saklarken, parazitleri etkili bir şekilde öldürmek için balıkları 0 Fahrenhaytta en az 48 saat boyunca dondurun. Minnesota Üniversitesi Uzmanlığına göre, balıkları 140 derecede en az beş dakika pişirin.