sinirli kamuya açık konuşma ipuçları

Çoğu kişi, halk arasında konuşmaya ihtiyaç duyulduğunda bir takım endişe yaşar. Bazıları için bu endişe, midede sinir bozucu veya kelebekler halinde olan hafif sinirlilik anlamına gelir. Diğerleri için, halk arasında konuşma fikri, terleme, titreme ve göğüste vurma gibi fiziksel semptomları içerebilecek ciddi sosyal anksiyete atakları üretir. Neyse ki, birkaç ortak tekniği gözleyerek çoğu insan halka açık konuşma sinirliliğini kontrol edebilir.

Halka açık konuşma konusunda sinirlenmenin üstesinden gelmeye çalışırken yapılması gereken ilk şey, halka açık konuşma söz konusu olduğunda, akranlarının çoğunun aynı derecede sizin kadar gergin olduğunuzu anlamasıdır. Buna ek olarak, sinir reaksiyonları yaşamanızın büyük bir çoğunluğu kitlenize kaydedilmiyor. Seyircideki insanlar karnınızdaki kelebekleri göremez, palminizdeki terimi hissedebilir veya kalbinizin ne kadar hızlı dayakta olduğunu duyamazlar. Karşılaştığınız semptomların, durumunuzdaki çoğu insan için konuşmanın kamuya açıklanmasını kolaylaştıracağını kabul edersiniz.

Herkese açık konuşan kişilerin neden bahsediyor olduklarını bilmeleri bekleniyor. Konuştuğunuz konuyla tamamen rahat olduğunuzdan emin olmak için araştırmalarınızı yapın. Bu, konuşmayı kelimesi kelimesine yazmanız gerektiği anlamına gelmez. Konuşma okuyucuları katı ve resmi görünür ve bazen kitleyle bağlantı kuramazlar. Konuşma sözünü kelime için ezberlememelisin. Bir çizgiyi unutursan, seni mahveder ve her zamankinden daha gergin hale getirir. Bunun yerine, yolda ilerlemenizi sağlamak için özetlenen bir biçimde notlar alın. İhtiyacınız olursa, özellikle doğru bir şekilde aktarılması gereken belirli gerçekler sunacaksanız onlara bakın.

İlk önce kendinize vermediğiniz bir kitleye asla bir konuşma yapmayın. Mümkünse, konuşmanızı verdiginiz bir arkadaº video kasetiniz olsun, böylece nasıl göründüğünüzü görebilirsiniz. Tuhaf hareketler kullandığınız veya şımarık olmayan yüz ifadeleri ürettiğinizi keşfederseniz, bu sorunları izole etmenize ve ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Videoya kayıt yapmak bir seçenek değilse, konuşmanızı ayna önünde sunmayı alışkanlık edin. Yine, ilişkili olduğunuz bilgilere güvenmeniz için yüz ifadelerinizi ve hareketlerinizi izleyin. Kendiniz için veya küçük bir grup arkadaşınızın veya ailenizin önünde konuşmak rahatça çalışmak, bilmediğiniz insanlar önünde konuşurken sinirlilikleri hafifletmeye yardımcı olacaktır.