saksı bitkisi zambakları

Stargazer zambakları, büyük, gösterişli pembe-kırmızı çiçekleriyle koku ve güzellikleri eve ya da verandaya getiriyor. Genellikle Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açmaya başlayacak iyi saksı bitkileri üretirler. Bir ampülden yetiştirilmiş veya bir bitki olarak satın alınmış olsun, bir saksıya zambak 2 ila 3 metre boyunda büyüyebilir ve 6 ila 8 inç uzunluğunda çiçekler üretebilir. Pot, bahçıvanın, mevsime bağlı olarak zambak içinde veya dışında tutma seçeneği sunar.

Ampulden saksı altındaki bir yıldız avcısı büyütmek için önce uygun boyutta bir kap seçin. Bir ampul 8 inçlik bir tencereye, beş adet lamba da 16 inç’lik bir tencereye konabilir. Ampulü dikmek için normal derinlik, çapının 2 1/2 katı kadar derindir. Bu zambak organik, asitli topraklardan iyi drenajı sever. İyi su ve tencere kökleri oluşana kadar bir garaj veya karanlık oda gibi serin, kuru bir yerde tutun.

Kökler oluştuğunda ampuller orta derecede nemli toprağa ihtiyaç duyar. Top 2 inç kuruduğunda toprağa su verin, ancak ampulün kurumasına izin vermeyin. Çok fazla su bir ampul çürür. Bitki çiçek açtığında nemli tutun, ancak tencerenin suyun içinde durmasına izin vermeyin; bir bitki tabağı kullanılıyorsa, sulamadan sonra boşaltın.

Ampüller ve bitkiler farklı gübre ihtiyaçlarına sahiptir. Massachusetts Amherst’in bölgesel çiçekçilik ajanı Tina M. Smith tarafından yazılan bir bilgilere göre “Ampul kendisinin mükemmel bir besin rezervuarıdır ve ilk bitki büyümesini ortaya çıkardığı kadar destekleyecek yeterli besin sağlayacaktır” . Atışlar 2-3 inç boyunda olduğunda Smith, “kök kök sistemi iyi oluşturulmuş ve artan bitki büyüme oranı ek besleme gerektirir” diye tavsiyede bulunur. Bu noktada bitki “bir milyon azot ve potasyum için 200 parça oranında” uygulanan bir sıvı gübre ile başarılı olacak.

Sonunda, yıldız avcısı çiçekleri solacak, yapraklar sararacak ve düşecek ve bitki doğal olarak ölecektir. Ampul yeniden inşa edilebilir ve böylece tekrar çiçeklenme şu anda, bir uyku süresi ihtiyacı var. Ampulü tencereye veya 35 derecenin üzerinde plastik torba tutun. Birçok kişi ampulü buzdolabında saklar. Sıcaklıklar 32 Fahrenhayt’ın altına düşmezse, ampuller tencerede de saklanabilir. Sekiz hafta sonra ampulü yeniden sıkın ve tekrar büyümeye başlar.

Yapay bir afere benzeyen enfeksiyonu önlemek için sağlıklı bir ampul veya bitki toplayın. Başka bir risk, zayıf hava dolaşımının yol açtığı mantar hastalığıdır. Bunu önlemek için zambak yaprakları kuru tutun.