restoran işletmesinin amaçları

Birçok kişi restoran işine girme arzusunu dile getirir. Ulusal Restoranlar Birliği’ne göre, 2011 yılında, ABD’de 12,8 milyon kişi istihdam eden 960.000 restoran vardı. Girişimci Dergisi’nde Ekim 2006’da yayımlanan bir makalede, açılan tüm restoranların yüzde 90’ı “beş yıl içinde başarısız”. Başarılı bir lokantayı işletmek için potansiyel müşterilerin dikkate alması gereken dört ana hedef vardır.

Gittikçe daha fazla sayıda restoran yerel olarak yetiştirilen organik yemek yemeye geçiyor. Organik, yerel olarak yetiştirilen gıdaları satın almanın faydaları arasında, daha önce dondurulmuş olan gıdalardan daha iyi tadı olan et ve etlerin sunulması, verdiğiniz yemekler müşterileriniz için sağlıklı olacak ve yerel, küçük çiftçilerin işinde kalmalarına yardımcı olacaksınız. Organik gıdayı satın almak, açık havada ek maliyetler vereceğiniz anlamına gelir, ancak daha fazla restoran müşterisi sağlıklı yemek alternatifleri araştırmaktadır. Ayrıca, yerel olarak yetiştirilen organik gıdaları satın almak, belirli bir zamanda hizmet ettiğiniz şeyin, yerel çiftliklerde mevcut olanın ve mevsimine bağlı olarak değişen bir menü sunabilmenizi sağlar.

Başarılı bir restoran işletmek, sadece harika yemekler servis etmekten daha fazlası var. Müşteriler hem atmosfer hem de ortamdan etkileniyor ve ikisi de genel yemek deneyiminde büyük bir izlenim bırakıyor. Doğru atmosfer, konukları yemekleri boyunca rahat hissettirir ve tekrarlanan müşteriler yaratmaya kendini borç verir. Unutmayın ki herkes, yemek yiyebileceğiniz bir yer seçerken herkesin aynı ortamı istemektedir. Bütün gün ofis ortamında çalışan birçok kişi sessiz, rahat bir ortamda kalmayı tercih ederken, telecommuters’lar ve genç müşteriler yoğun, hatta gürültülü restoranlar tercih ediyor.

Doğru kavramı seçmek, doğru yeri bulmak ve uygun demografik tümü çekmek, restoranınızın başarılı olup olmamasını belirleyecek önemli faktörlerdir. Öğlen kalabalığına ya da mutlu saatlerdeki kalabalığa hitap etmeyi mi planlıyorsunuz? Resmi bir yemek deneyimi isteyen müşterileri çekmeye mi çalışıyorsun yoksa mahalle mekânı mı olmak istiyorsun? Daha yaşlı ya da müzikseverlere hizmet etmeyi mi umuyor musunuz? Hedef pazarınızın parametrelerini belirlemek ve restoranınızı ziyaret ederken ne beklediklerini anlamak önemlidir.

Restoranınızın ön kapısından geçen her müşteriyi memnun etmek imkânsızdır, ancak en saçma restorandan bile nasıl hoşlandıracağını bilmek işinizle ilgili olumlu sözler yaymaya yardımcı olacaktır. Hedef pazarınıza bağlı olarak değişecek olan müşterilerinizi nasıl düzgün bir şekilde meşgul edeceğiniz konusunda bekleme personelinizi eğittiğinizden emin olun. Çalışanlar her zaman uygun giysiler giymeli ve bir şikayet varsa, bekleme personeli restoran müdürünü çağırmalı ve sorunu çözmede yardımcı olmalıdır. Oldukça kaba bir patron ile karşı karşıya kalındığında nazik, nazik ve rahat edici olmanız, restoranınızın başarılı olmasına ve toplumda olumlu bir şöhrete sahip olmasına yardımcı olacaktır.