ppo diş planı tanımı

Bir diş sağlığı sigortası Tercih Edilen Sağlayıcı Kuruluşudur (PPO). PPO dişhekimliği sigortası, diş hekimleri ağlarıyla sözleşme imzalamış bakım hizmeti veren kuruluşları kapsar.

Sigorta şirketi, dişhekimliği ofisleri ile belirli alanlarda hastalara tedavi sağlamak için sözleşme yapar. Diş hekimleri, taşıyıcıya kayıtlı hastalara bir dizi (sözleşmeli) ücreti ödemeyi kabul ediyor; ancak bu ücret genelde uygulamanın normal ücretlerinden düşük.

PPO sigortasını kullanan hastalar için, sözleşmeli ücretler, dişhekimliği ofisinin “alışılmış, alışılmış ve makul” (UCR) ücretleri karşısında önemli tasarruf sağlar. Bir PPO’nun sunduğu kapsama yüzdesi, yüzde 50 ila yüzde 100 arasında değişmektedir. Bir hasta “tercih edilen sağlayıcı” (sözleşmeli) kullandığında, sigorta tahmini her zaman doğru olacaktır.

PPO’lar, sağlayıcı ağını tercih ettiğiniz bir diş hekimini görmeye bırakma seçeneği sunar. Sigorta hizmetleri karşılayacak olsa da, ödediği yüzdesi dişhekimliği ofisinin gerçek ücretleri değil, taşıyıcının UCR ücretlerine dayanacaktır. Bu nedenle, eş ödemeniz, sözleşmeli bir dişhekimliği bürosundakinden çok daha yüksek olabilir. Örneğin, taşıyıcı 50 dolara temizlik yüzde 100 ödüyorsa ancak diş ofisi 95 dolarsa, sözleşmeli bir büroda hiçbir şeye mal olmayacak olanınız için 45 TL ödersiniz.

Tercih edilen bir sağlayıcı ile daha düşük bir maliyet seçebilmek, ancak yine de başka bir tesiste tedavi alma özgürlüğüne sahip olmak bir PPO kullanmanın bir yararıdır. Sigortayı kabul eden çoğu ofis, tazminat taleplerinin kendiniz de dosyalanmasını gerektiren tazminat planlarının aksine sigorta talebini sizin için gönderir.

PPO planları, sigorta ödemeleri yürürlüğe girmeden önce karşılanması gereken ekstrakte eder. Diş sağlığı yönetimi organizasyonları (DHMO) gibi diğer diş planı seçenekleriyle karşılaştırıldığında, PPO planlarının aylık primleri daha yüksektir. Kapsama yüzdeleri genellikle iyidir ancak yıllık maksimum PPO’yu oldukça kısıtlayıcı yapar.