potasyum nitrat ve gübre

Potasyum nitrat, yaygın olarak niter veya sülfat olarak bilinir, gübre, gıda koruyucusu ve patlayıcı üretimi için kullanılan kimyasal bir bileşiktir. Potasyum nitrat, üç temel elementten (potasyum, azot ve oksijen) oluşan doğal olarak oluşan bir bileşiktir. Beyazımsı bir bileşiktir ve kayalarda veya mağaralarda ve organik madde açısından zengin topraklarda ince bir kabuk olarak bulunur. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Kaliforniya’daki tuzlu göller, nitrenin başlıca tedarikçisidir.

Potasyum nitrat, potasyum nitrat olarak da bilinen yüzde 44 K2O’ya sahiptir. Düşük bir tuz indeksine sahiptir ve kereviz, domates, patates, meyve mahsulleri ve yapraklı sebzeler gibi yüksek değerli ürünler için yararlıdır.

Potasyum gübrelerin çoğu suda yüksek çözünürlüğe sahiptirler ve toprakta kil ve diğer organik maddelerle tutulurlar. Potasyumun süzülmesi genellikle bir problem değildir. Potasyum, su ile etkileşimi sayesinde mobil bir şekle dönüştürülmez ve bu nedenle, uygulamanın başlangıç ​​noktasına yakın kalır.

Potasyum nitratın yüzde 13 azotu vardır ve bu nedenle de bir nitrat gübresi olarak düşünülebilir. Nitrür içindeki azot içeriği nitrat formundadır. Yani, toprağa ilave edildiğinde, denitrifikasyona maruz kalır. Nitrat gübre çoğunlukla meyve ve sebze için gübre olarak kullanılır.

Potasyum gübreleri, bahçe çiçeklerinin ve sebzelerinin zararlılardan asgari sorunları olan büyümesine yardımcı olur. Aynı zamanda meyve büyümesini de teşvik eder. Potasyum gübresi ayrıca, bitkilerin kuraklığa karşı dayanıklılık sağlayan sağlam bir kök sistemi geliştirmesine yardımcı olur. Bitkinin genel sağlığı da artar, bu nedenle gübre herhangi bir zararlı böcek veya hastalık için bitkilerin direncini arttırmaya yardımcı olur. Gübrenin potasyum içeriği bitkide ozmotik basıncın ve hücre boyutunun korunmasına yardımcı olur ve fotosentez ve enerji üretimini teşvik eder. Potasyum düşük ise, bitkiler kısıtlı büyüme, düşük verimlilik ve çiçek açma eğiliminde olma eğilimindedir.

Potasyum gübresi için birçok kullanım olmasına rağmen, en son yapılan araştırmalar, kimyasal gübrelerin sürekli kullanılmasının, bitki için iyi olanlardan daha fazla zarar verdiğini belirtti. Potasyum nitrat ile ilgili olarak, bazen mahsul bitkileri, uygulanan azotu hiçbir şekilde kullanmaz, bu da yeraltı sızıntısına neden olur. Bu azotun bazıları tarlalara, dolayısıyla akarsulara ve nehirlere yıkılabilir. Ayrıca, toprak yeterince azot tespit bakteri vardır. Ancak gübre toprağa sürekli olarak beslenirse bu bakteri yok edebilir. Bu, bitki sağlığını olumsuz şekilde etkiler.