post-histerektomi göğüs ağrısı

Histerektomi yapılan kadınlarda meme ağrısı veya hassasiyet nadir değildir.

Histerektomi, bir kadının uterusunun cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Abdominal, vaginal veya laparoskopik olarak yapılır.

Ovariektomi olarak da adlandırılan ooforektomi, birçok histerektomide uygulanan yumurtalıkların çıkarılmasıdır.

Bir kadının östrojen hormonunun birincil kaynağı yumurtalıktır, bu yüzden ovariektomi vücutta çok daha az östrojen ile sonuçlanır.

Kadın zaten menopoza girmemişse, yumurtalıkları çıkarmak onu menopoz haline getirir. Menopozun yan etkileri sıcak basması, uyku bozuklukları ve vajinal kurulukları içerir.

Doktorlar, menopoz semptomlarını hafifletmek için hormon replasmanı terapisi veya HRT olarak da adlandırılan östrojen reçete edebilirler. Östrojen belirli belirtileri hafifletirken, göğüslerde ağrıya ve hassasiyete neden olabilir.

HRT alıyor ve meme hassasiyeti yaşıyorsa, bir yama veya vajinal halka gibi ilacın farklı bir formunun kullanılabilir olup olmadığını görmek için doktora danışınız. HRT’de değilse göğüs ağrısını gidermek için masaj veya sıcak sıkıştırıcılar deneyin veya aspirin veya nonsteroid anti-inflamatuar gibi tezgah üstü bir ürün alın. Ağrı devam ediyorsa, doktor çağırın.