polyester vs pamuklu çoraplar

Çoraplar M.Ö. 8. yüzyıla kadar dayanıyor. Romalılar ayaklarını sarmak için deri veya dokuma kumaşlar kullanıyorlardı. Eski Yunanlılar paspaslanmış hayvan saçlarını ayak bilekleri etrafında sıcak bağlamaya bağlarken, Romalılar ayakları sarmak için deri veya dokuma kumaş kullandılar. Günümüzde, polyester ve pamuk çorap yapmak için kullanılan en yaygın kumaşlardır. İki kumaşın hangisinin giyileceğini düşündüğünüzde, kararınızda hava şartlarının önemli bir rol oynaması gerekir.

Polyester çoraplar, yağ türevlerinden oluşan insan yapımı liflerden yapılmıştır. Pamuklu çoraplar, pamuk bitkisinin tohum kabuğundan alınan doğal liflerden yapılmıştır.

Ayaklarınızı korumak için çoraplar giyilir. Polyester çoraplar nem ve terden kurtulur, kışın ayaklarınızın kuru ve sıcak kalmasını sağlar. Pamuklu çoraplar yaz aylarında ayaklarınızı serin tutarak terleri emer.

Polyester çoraplar dayanıklıdır ve leke karşı dayanıklıdır. Pamuklu çorapların doğal lifleri deriye yumuşak geliyor. Her iki lif de makinede yıkanabilir ve ekonomiktir.

Hem polyester hem de pamuk çevre sorunları oluşturuyor. Polyester’in temel bileşenlerinden kömür ve petrol, atmosfere salınan sera gazlarını teşvik eder. Pamuklu bitkiler, dünyadaki en kimyasal yoğun bitkilerden biridir.

Elbise pantolonu ile pamuk atletik çorap giymek büyük bir moda sahte-pas. Bunun yerine, ince polyester, polyester karışımı veya naylon çorap seçin.