poliüretan köpüğüne toksik olmayan alternatifler

Yeni konut inşasında veya tadilat projesinde doğru yalıtım konusunda karar verirken toksisite ve iç hava kalitesi üzerindeki etkisi dikkate alınması gereken önemli faktörlerdir. VOC’lar veya uçucu organik bileşikler, sağlık bilinçli tüketiciler için gerçek bir endişe kaynağıdır. Artık piyasada yeni, daha az toksik formüllere sahip pek çok ürün var. Kendiniz ve aileniz için uzun süreli solunum ve genel sağlık sağlamak için farklı yalıtım seçenekleri ve toksisite seviyeleri hakkında bilgi edinin.

Cam elyafı yalıtımı ile en büyük hava kalitesi riski kurulum sırasında ortaya çıkar. Bununla birlikte, uygun prosedürle liflerin teneffüs edilmesinden kaçınılabilir. Cam elyafı tabaka formunda (uzun paneller) veya gevşek dolgu, püskürtme şeklinde mevcuttur. Birçok üretici hala formaldehit kullanırken, “formaldehit içermez”, “düşük emisyonlu” veya “Greenguard sertifikalı” olarak işaretlenmiş cam elyaf arayın. Fiberglas ılımlı-VOC seviyesinde yalıtım olarak düşünülür.

Nispeten sağlık açısından risk içermeyen bir izolasyon olarak düşünülen mineral yün, çelik fabrikalarındaki erimiş kaya veya cürufdan yapılmış bir üründür. Cam elyafta olduğu gibi, mineral yün gibi herhangi bir lif izolasyonunda en büyük sağlık riski kurulum sırasında ortaya çıkar. Mineral yününün hava kalitesi üzerindeki etkisi, lifinin kökenine ve nasıl işlendiğine bağlı olacaktır.

Çok pahalı bir seçenek olsa da, doğal yün, tüm izolasyon ürünlerinin insan sağlığı üzerinde en az etkiye sahip VOC içermeyen bir izolasyonudur. Cam elyafı gibi sopalarla gelir ve yün genelde uzun ömür için polyester yüzdesiyle birleştirilir. Doğal yünlerin yerleştirilmesi, liflerin havaya uçma eğilimi göstermemesi nedeniyle herhangi bir sağlık riski taşımaz.

Tüketici sonrası geri dönüşümlü kağıttan üretilen selüloz yalıtımı, VOC içermeyen güvenli bir seçenektir. Fiber toksik olmayan borat ile işlenir ve insanlar için sağlık sorunu oluşturmaz. Selüloz izolasyonunun en büyük dezavantajı neme karşı savunmasızlığıdır. Selüloz elyafları püskürtmemekte ancak nemi emmediğinden, bu tip yalıtım, nemli iklimlerde kullanıldığında, duvarlarda kalıp büyümesine neden olabilir.

Aslında poliüretan köpük üzerinde bir gelişme, PIR petrokimyasallardan türetilmiştir. Kurulduktan sonra PIR kalıcı kimyasal tahriş edicilere sahip değildir; ancak kurulum sırasında havadaki parçacıklardan mekanik tahriş yaşayabilirsiniz.

Sprey poliüretan köpüğüne (SPF) alternatif olarak tanıtılan soya dayalı ürünler giderek popüler hale geldi. Soya bazlı köpükler için resmi bir etiketleme kodunun henüz mevcut olmadığını ve birçok ürünün yalnızca soya yağı nominal fraksiyonu içerebileceğini unutmayın. SPF’nin toksisitesi hala EPA tarafından araştırılsa da, soya bazlı sprey köpükleri tamamen VOC içermez.