polifenollere karşı flavonoidler

Özellikle bitki besinlerinde bol miktarda bulunan polifenoller ve flavonoidler, vücudun serbest radikalleri ile ilişkili mücadele hastalıklarına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu antioksidanlar araştırması nispeten yeni olduğundan, özellikleri ve vücutta emilme yeteneği henüz tam olarak anlaşılamamıştır.

Polifenoller, meyveler, meyve suları, çay, kahve, kırmızı şarap, sebze, tahıl, çikolata ve kuru baklagiller gibi gıdalardaki fitokimyasalların bir sınıfıdır. Kanser ve beyin ve kardiyovasküler sistem hastalıklarının yanı sıra diyabet ve osteoporoz gibi oksidatif stres ile ilişkili hastalıkların önlenmesinde yer alabilirler. Polifenoller, enzimlerin vücudunuzda nasıl işlediği konusunda bile önemli bir rol oynayabilir.

Flavonoidler polifenol türüdür. En yaygın flavonoidler soğan, kıvırcık lahana, pırasa, brokoli, yaban mersini, kırmızı şarap ve yeşil çayda bulunan flavonollardır. Hububat, kereviz, domates, maydanoz, nane, soya, çikolata, yapraklı ve kök sebzeler ve narenciye, elma, çilek ve kiraz gibi pek çok meyve yiyerek diğer flavonoidleri elde edebilirsiniz. Flavonoidler, polifenollerinkilerine benzer faydalar sağlar.

Araştırmacılar bazı polifenollerin zararlı etkilerini gözlemlemişlerdir. Bazı tipler kansere katkıda bulunan genetik mutasyonlara, tiroid ve seks hormonu aktivitesine müdahele etmesine, demir absorpsiyonunu engellediğine veya ilaçlarla etkileşime girmesine neden olabilir. Bu etkilerin oluşabileceği tüketim düzeyini anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.