pnömoni atış yan etkileri

Pnömoni yaygın ve tehlikeli bir hastalık olan pnömoni aşısı, özellikle yaşlılar ve zayıf bir bağışıklık sistemi olan insanlar için almak için önemli bir adımdır. Pnömoni aşısının yan etkileri yaygındır ve tüm hastaların yaklaşık yarısını etkilemekle birlikte genellikle birkaç gün içinde hafiftir.

Birçok kişi, pnömoni aşısının, pnömoni almasına neden olacağından korkuyor. Bu mümkün değildir çünkü aşı pnömoniye neden olan bakterilerden yapılmaz. Aşı, bakterilerin size bulaştıramayan küçük bir bölümünden oluşur.

Enfeksiyondaki şişlik, ağrı ve kızarıklık yanı sıra düşük dereceli bir ateş, iştah kaybı ve yorgunluk hafif yan etkileri içerir.

Ciddi yan etkiler nadirdir. Yüksek ateş sıklıkla bildirilir ve bazı hastalar kolunda aşırı kas ağrısı veya şişlik bildirir.

Lateks alerjisi olan kişiler bazen pnömoni atağına alerjik reaksiyon gösterirler. Alerjik reaksiyon belirtileri nefes darlığı, baş dönmesi, kalp atışı, deri iltihabı, dilde veya boğazda şişme ve ağır yorgunluk içerir.

Yan etkilerin tedavisi genellikle gerekli değildir ve çoğu yan etki birkaç gün içinde azalır. Yan etkiler ciddi ise ya da hasta nefes almada güçlük çekiyorsa derhal bir doktora görünmelidir. Beş günden daha uzun süren herhangi bir yan etki bir doktora bildirilmelidir, zira bu başka bir hastalığın veya gelişen durumun bir göstergesi olabilir.