plastik şişe vs alüminyum kutu

İçecek depolama konteynerleri söz konusu olduğunda, insanlar bir plastik şişe veya alüminyum kutu satın alabilir. Bu seçenekler yüzeyde benzeri görünebilir – her ikisi de sonuçta sıvıları tutar. Ancak alüminyum kutu ile plastik şişe arasındaki büyük farklılıklar hem insanların hem de çevrenin sağlığını etkileyebilir.

Standart bir plastik şişe, 20 ocağı tutar. Standart bir alüminyum 12 sıvı oz tutabilir. Bir alüminyum kutu bir porsiyon içeriyor. Plastik şişeler için, porsiyon daha küçük (genelde 8 oz), bu nedenle bir şişenin genellikle 2.5 porsiyonu vardır. Bu, aynı ürün kullanılmış olsa bile geçerli olabilir. Örneğin, Coca Cola ve Pepsi, hem kutular hem de şişelerde bulunur. Teneke kutular için önerilen daha büyük porsiyon kutuları geride bırakılamamış olabilir.

Alüminyum kutular, plastik şişelerde bulunan bisophenol A (BPA) içermez. Bu kimyasal, kanseri içerebilecek sağlık risklerine olası bir bağlantı nedeniyle incelenmiştir. Çoğu plastik şişe üreticisi, plastik şişelerin güvenli olduğunu ısrar ediyor, ancak tüketici savunucuları grupları BPA’nın plastik ürünlerden çıkarılmasını sağlayacak yasaları destekliyor. Tüketici gruplarının başarısı, gönüllü olarak bebek şişelerinden BPA’yı çıkaran üreticilerin sayısının artmasıyla görülebilir.

Şişe kapağını tekrar takarak plastik şişeleri yeniden kapatabilirsiniz. Bunu yapmak, kirleticilerin içeceğe girmesini önler, taşınabilirliği artırır ve tazeliğini korur. Kutular bir kez açıldıktan sonra tekrar kapatılamaz, böylece kutunun tüm içeriği aynı anda kullanılabilir veya bir saklama kabına yerleştirilebilir.

Plastik şişeler ve alüminyum kutular farklı malzemeler kullanılarak üretilmektedir. Plastik şişeler üretmek için büyük miktarda petrol gerektirir. Alüminyum kutular rafine edilmiş boksit cevheri gerektirir.

Hem plastik şişeler hem de alüminyum kutular geri dönüştürülebilir. Bununla birlikte, şişelerin yalnızca yüzde 10’u kutuların yüzde 50’sine kıyasla geri dönüştürülüyor. Ayrıca kutular şişelerden daha verimli geri dönüşüm sağlar. Alüminyum üretildiğinde tekrar tekrar tekrar kullanılabilir. Şişeler, diğer endüstrilerde talep gören sınırlı bir kaynak olan petrol kullanımını gerektirdiği için daha fazla enerji tüketirler. Geri dönüşümlü olmasa da, her iki teneke kutu ve şişe de düzenli dolumda ayrıştırılması 400 yıldan fazla sürebilir – bilim adamları plastik ve teneke kutuların moleküler yapısını ve bağlarını incelediği için bu parçalanma oranını tahmin edebiliyorlardı.