plantar fasya rüptürü belirtileri

Plantar fascia, ayağın alt kısmının tümüne uzanan bir bağdır. Bir rüptür ortak bir planda fasya yaralanması değildir, ancak plantar fasiit ile birlikte görülebilir. Plantar fasiit, ligamandaki küçük gözyaşlarından, ligaman üzerinde çok fazla stres olduğu zaman, tam bir yırtılma veya kopmaya kadar ilerleyebilir. Plantar fascia rüptüre olduğunda, semptomlar plantar fasiit semptomlarına çok benzer. Bununla birlikte, semptomların şiddeti artmakta ve plantar fasya rüptürünü tespit etmeyi kolaylaştırmaktadır.

Plantar fascia rüptürü ayağın altında şişmeye neden olur. Topukta şiddetli ağrı normalde şişme ile ortaya çıkar. Sabaha karşı ağrı daha aşırıdır ve gün boyunca kaybolur. Dinlenme, plantar fasya rüptüründen kaynaklanan ağrıyı düzeltme eğilimindedir.

Bir plantar fascia rüptürü diğer ayak yaralanmalarını taklit etmekle birlikte, tanımlanmasının anahtarı, farklı zamanlarda yer ve şiddettir. Ağrı, ilk yükselişte en kötüsü ve günün sonunda donuk bir ağza dönüşür. Ağrı tamamen ortadan kaybolmaz, ciddiyet azalır. Kemik kırıkları ya da diğer iskelet problemleri solmayan ağrıya neden olur, kötüleşmeye eğilim gösterir. Acı çok özeldir ve ayağın dibine yerleşmiştir. Ayrıca başka bir yere ateş eden veya seyahat eden ağrı muhtemelen başka bir sorundan kaynaklanır ve sadece plantar fasya rüptürü değil.

Plantar fasya rüptürünün en yaygın nedenleri aşırı kullanım ve zorlanmadır. Bu suş çeşitli kaynaklardan gelebilir. Kilo alma, obezite, yıpranmış ayakkabılar ve kemer sorunları tüm gerginliğe katkıda bulunan faktörlerdir. Aşırı kullanım, bir kişi çok fazla koşarken veya çok fazla egzersiz yaparsa oluşur.

Tedavi nedene bağlı olarak değişir. Her tip dinlenme ve plantar şeritleri nazikçe gerginlik gerektirir. Buz şişmeyi ve iltihaplanmayı azaltır ve geçici ağrı kesici sağlar. Anti-inflamatuar ilaçlar, ağrı kesici ve inflamasyonda da bir azalma için faydalı olabilir. Ayak kemerine dokunmak, plantar fasya yırtılmaları için stabilite ve rahatlama sağlar. Kemik sorunları olan insanlar orthotic insert’lere uymayı düşünmelidirler. Şiddetli vakalar nedeniyle plantar fasya rüptürü, inflamasyonu azaltmak ve plantar fascia’nın düzgün şekilde iyileşmesine izin vermek için bir kortizon enjeksiyonuna ihtiyaç duyabilir.

Bir kişi plantar fascia rüptüründen şüphelenirse, doktoruna başvurup bir randevu almalıdır. Doktor, ayağı gözlemleyerek rüptürü belirleyebilir. Aksi takdirde, doktor, bağ ağrısını doğrulamak için bir manyetik rezonans görüntüleme testi (MRG) emri verebilir. Bu test ağrısızdır ve bir saatten az sürer. Bir doktor, plantar fasya rüptürü için germe ve tedavi için hastayı fizikçi bir terapiste sevk edebilir. Bir plantar fascia rüptürü oluşursa egzersize devam etmeyin. Bu ağrıya neden olur ve plantar fascia iyileşmek için gerekli dinlenme süresini uzatır.