perine deri problemleri

Perineum cinsel organlar ve anüs arasındaki alandır. Nemden ötürü o bölgede tahrişler ve enfeksiyonlar gelişebilir, bununla birlikte düzgün bir şekilde temizlenmezse idrar ve dışkılardan bakterilerle teması mümkündür. Eğer obezseniz, o bölgedeki deri kıvrımları sorun potansiyelini arttırır. Bu alan ayrıca alerjiler nedeniyle döküntüler geliştirebilir. Bebekler perine içerisinde bir bebek bezi döküntüsü geliştirebilirler. Doğum sırasında cerrahi bir kesik de tahrişe neden olabilir.

Perineal cilt idrar ve / veya dışkı inkontinansı nedeniyle parçalanabilir. Bu, uzun süreli bakım tesislerinde ve uzun süre hastanede kalışlarda daha sık görülür. Derhal tedavi edilmezse, ülserleşebilir ve enfekte olabilir. Kapsamlı temizleme ve cilt bariyeri merhemleri ile tedavi edilir.

Giysileri yıkamak için kullanılan belirli bir kumaşa, deterjana veya kumaş yumuşatıcısına alerjik nedenlerden dolayı kızarma yayılabilir. Pamuklu külot nemi emer ve havayı daha kolay bir şekilde geçirirken ipekten daha iyidir. Hipoalerjik deterjanlar normal çamaşır deterjanlarına duyarlı kişiler için mevcuttur.

Bebekler çocuk bezlerinde idrar ve dışkılarla temastan bez döküntüsü geliştirirler. Şiddetli bebek bezi döküntüsünden kaçınmak için sık sık değiştirilmesi önemlidir. Çinko oksit veya petrol içeren merhemler ciltleri için bir bariyer oluşturmada yardımcı olurlar.

Perine duvarınız tahriş olursa, bakteri veya maya enfeksiyonu ortaya çıkabilir. Döküntüler, hassasiyet ve kaşıntıya neden olurlar. Bu koşullar genellikle reçeteli bir ilaçla tedavi gerektirir.

Epizyotomi, doğum sırasında bebeğe yer açmak için perine bölgesindeki bir kesidir. Doğumdan sonra bu alan tipik olarak dikilir. İyileşene kadar ağrı, şişme ve bazen de yanma olacaktır. Dikkatli temizleme ve bariyer merhemler enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.

Üç günden fazla süren irinasyon, kızarıklık veya perineumdaki ham cildiniz varsa, teşhis ve tedavi için bir doktora danışın.