Penta bitki sorunları

Penta bitkileri (Pentas lanceolata), yıldız şeklinde çiçeklerin parlak renkli kümeleri için övülen otsu çok yıllı veya yıllıktır. Hardy, ABD Tarım Bakanlığı’nın 8 ila 11 no’lu bölgeleri yetiştirdiği bölgelerde ve 10 ve 11 bölgelerinde uzun yıllara dayanan bu canlıların, sert doğaları ve kuraklık koşullarına ve hastalıklarına karşı direnci ile biliniyor. Yine de, birkaç küçük sorun yaşayabilirler.

Pentas sıcak koşullarda en iyi büyür. Sonbahar ve kış aylarında, dondurucu sıcaklıklar onları yerden öldürebilir. Bitkiniz kararmış yapraklar ve sapları gösteriyorsa muhtemelen donma hasarına yenik düşmüştür. Bazı durumlarda, ölü yeşillik bitkiden kesilebilir ve bitkinin geri kalanı, malç kalın bir tabaka ile daha fazla donar korunmaktadır. Tam güneşe maruz kalmak da önemlidir. Sıcaklık ile birlikte, güneşin sabit ışınları çiçeklenmeyi teşvik edecektir. Çiçek üretimini teşvik etmek için bitkilerinizi tam gün güneşe atacakları yerden bulun. Zayıf çiçeklenme genellikle çok fazla gölge nedeniyle oluşur.

Pentas, her ikisi de sap emici böcekler olan yaprak bitleri ve örümcek akarları tarafından rahatsız edilebilir. Ağır istilalar yaprakların solmasına ve açılmasına neden olabilir. Caterpillar, bitkinin geniş yapraklarını da tarayabilir. Bu sinir bozucu böcekleri kontrol etmek için böcek zararlılarının aktivitesini ilk fark ettiğinizde pentaları bir böcek ilacı ile püskürtün.

Toprağın asiditesi de pentalar için bir soruna neden olabilir. Çiçek açmaları için pH derecesi 7.0 olan toprağa ihtiyaçları vardır. PH’ı bir toprak test kiti ile test edin ve seviyesi çok düşükse, toprağı bir miktar kireç ile düzeltin. Kireç miktarını ve deney sonuçlarının tavsiye ettiği derinliğe kadar kullanın. Buna ek olarak, toprağın iyi drene olduğundan emin olun. Aşırı doymuş toprak, kök çürüğünün gelişmesine, penta bitkilerinin ve diğer süs bitkilerinin köklerini yok edebilecek mantar hastalığına neden olur.

Sıcaklığa olan sevdiklerinden ötürü pentalar bazen kapalı alanda yetiştirilmektedir. Kapalı penta bitkilerinin drenaj delikleri olan, iyi drene edilen toprak ve konteynırlara, ayrıca olabildiğince fazla güneş ışığına maruz kalmasına da ihtiyaç vardır. Aslında, çiçeklenmeyi teşvik etmek için yapay büyüyen ışıklara ihtiyaç duyulabilir. Missouri Botanik Bahçesi’ne göre, bitkiler muhtemelen yaprak bitleri tarafından saldırıya uğramazlarsa da beyaz sineklerden muzdarip olabilirler. Onları güçlü bir su akışı ile kapatın veya bitkiyi bir böcek ilacı ile püskürtün, ancak püskürtmeden önce bitkinin dışına attığınızdan emin olun.