pelvik karıncalanma ve ağrı çekilmesi

Pelvik bölgede çekiş ve çekme hissi ve karıncalanma yaşıyorsanız, yapışkanlarınız olması iyi bir ihtimaldir. Sezaryen veya herhangi bir karın cerrahisi geçirmiş olsaydınız, vücudunuz iyileşmeye çalışırken yapışıklık gelişebilir, bu da ağrı ve rahatsızlığınıza neden olur.

Vücudunuz bir enfeksiyon, travma, inflamasyon veya ameliyattan kurtulmaya çalışırken pelvik adezyonlar oluşur. Doku kendisini tamir etmeye çalışırken bu yapışıklıklar yara izi içerir. Yapışma, vücuda yapıları, ömür boyu sürecek bir tutkal benzeri bağla birleştirebilir. Bazen bu yapışıklıklar sindirim, üreme ve ürogenital organları o kadar sıkı şekilde bağlar ki Clearpassage.com’a göre bu organların işlevleri ile etkileşime girer ve ağrıya neden olur.

Ne yazık ki, bir kez yapışma geliştikçe vücudun onlardan kurtulmasının imkânsız olduğunu görüyoruz. Yapışmalar 2.000 libre bir mukavemete sahiptir. inç kare başına, çekme ve çekme hissi neden olur.

Yapışma, perde benzeri veya halat formları da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde oluşabilir. Yapışmalar kalın veya ince, kaba veya filmsel olabilir ve vücutlarımızın derinlerinde veya vücut yapımızın yüzeyinde olabilir. Yapışıklıklar vücudun uzunluğunu uzatabilir ve bir kişinin dik durmasını önleyebilir. Vücudumuz bu yapışıklıklara karşı çekip hareket ediyor ve bu da bize rahatsızlık veriyor. Belirtilen ağrı yaşayabilirsiniz, bu da yapışıklıkların orijinal doku travmasına karışmayan vücudun bir bölümünde çekişmesi ve bu da vücudun bu kısmının zarar görmesine neden olduğu anlamına gelir. Bağırsaklarınız veya bağırsaklarınız yapışıklıklarla tıkanırsa, bu hayatı tehdit edici olabilir, Gynob.com’a göre.

Bir kadın yapışıklık geliştirdiğinde, fallop tüplerini tıkayabilir, bir veya her iki yumurtalıktan örtüşebilir ve rahim duvarlarında iltihap oluşturabilir ve bu da infertiliteye neden olabilir. Bu ağrıya neden olabilir. Servikste yapışma varsa, cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. Yapışıklıklar aynı zamanda spermlerin uterusa girmesini zorlaştırabilir. Serviks yapışıklıklar geçirdiğinde, bir kadın bir adım attığında serviks yapışkanla çekilir. Adezyonlar uterus duvarlarında geliştiğinde implantasyon gerçekleşmemesi nedeniyle hamilelik şansınızı azaltır.

Yapışıklıkları gidermenin tek alternatifi ameliyat oldu. Bu prosedüre “Lysis of adhesions” denir ve laproskopi veya düzenli ameliyatla uygulanabilir. Yapışıklıklar yakılır veya kesilir. Bununla birlikte, yapışıklıklar tekrar ortaya çıkma eğilimi gösterir veya ameliyat yüzünden daha da kötüleşir. Bu ameliyat şekli oluştuğunda, altta yatan yapılara hasar verebilecek bir şans da vardır. Sonuç olarak, ameliyat her zaman tavsiye edilmez.

Belinda Wurn ve kocası, masaj terapisti Larry Wurn, yapışıklıklardan kurtulmak için bir prosedür geliştirdi. Çift, belirli bir süre boyunca sürekli baskı uygulamanın adhezyonları eritip çözeceğini keşfetti. Buna, non-invaziv Wurn Tekniği denir.