parasetamol yan etkileri

Parasetamol, Tylenol’un genel adıdır ve öncelikle Kanada ve Avrupa ülkelerinde satılmaktadır, ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde de elde edilebilir. Parasetamol, asetaminofen olarak bilinen ilacı içerir ve hafiftir ve farklı amaçlarla kullanılır. Paracetamol, ilacın yönlendirildiği şekilde alındığında birçok yan etki taşıdığı bilinmez, ancak narkoz almayı planladığınız takdirde farkında olmanız gereken bazı nadir ve ciddi yan etkiler vardır.

Parasetamol, ağrı kesici ve ateş düşürmede en sık kullanılır. Öncelikle basit ateş, baş ağrısı, eklem ağrısı ve diğer küçük ağrılar ve ağrılarla ilgilenir. Bununla birlikte, parasetamol, romatizmal artiritin neden olduğu sertlik, kızarıklık ve şişmeyi hafifletmez, ancak ilişkili ağrıların bir kısmını hafiflettiği bilinmektedir. Paracetamol tezgahın üzerinden satılmakta ve çiğneme tabletleri, kapsüller, fitiller, sıvı, toz ve haplar gibi çeşitli formlarda bulunmaktadır. Farklı dozlarda bebeklerden erişkinlere kadar her yaş aralığında kullanılabilir.

Parasetamol kullanımından çok az insan yan etkiler geliştirir. Bununla birlikte, herhangi bir uyuşturucuda olduğu gibi, ortaya çıkabilir ve onu alan herhangi biri ile birlikte izlenmelidir. Aşağıdaki yan etkiler nadiren gerçekleşir, ancak parasetamol aldıktan sonra bunlardan herhangi birinin ortaya çıkması fark ederseniz doktorunuza bildirilmelidir. Şikayetçi olan ateş veya önceden boğaz ağrısı boğaz ağrısı, Parasetamol’e karşı alerjik bir reaksiyon belirtisi olabilir. Ağız kuruluğu, ağızda ve dudaklardaki beyaz lekeler ve oral ülserler de oluşabilecek bir diğer yan etkidir. Deri döküntüleri ya da ürtiker daha yaygın bir yan etki olarak kaydedilmiştir ve bazı vakalarda olağandışı kanama ya da morarma bildirilmiştir. Sırtta veya yanta belki sert veya ağır olabilen zayıflık, yorgunluk ve ağrı, Parasetamol’e tahammülsüzlük ile gelen başka bir yan etkidir. Belirtilen yan etkilerden herhangi biri fark edilirse, almayı sürdürmeye devam edip etmemeniz gerektiğini belirlemek için mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışmalısınız.

Parasetamol’ün bazı yan etkileri daha az yaygındır, ancak daha önce bahsedilenlerden daha şiddetli olur. Parasetamol ile en ciddi endişe, etkinin karaciğer üzerinde olmasıdır ve bu nedenle derhal bazı şeylerin yapılması gerekir. Sarı gözler veya cilt, parasetamolün yenmesi nedeniyle karaciğerin hasarlandığına dair bir işaret olabilir ve bu, sıklıkla büyük dozlarda veya uzun süreli kullanımlarda görülür. Kanlı idrar ve dışkı da Parasetamol’un bir yan etkisidir ve midede tahrişe neden olur. Bu yan etkilerden herhangi biri oluşursa, derhal doktorunuza başvurun ve reaksiyona karşı koymak için mümkün olduğunca çabuk bakım yapmalısınız.

Parasetamol, çok az yan etkiye sahip oldukça hafif bir ilaçtır, ancak vücutta dayanılmaz hale getiren bazı şeyler vardır. Bu ilacı alırken alkol tüketmek tehlikelidir, çünkü karaciğere ek baskı uygular. Parasetamol, yalnızca doktorunuzun talimatına uygun şekilde kullanılmalıdır ve önerilenden daha uzun süre kesinlikle alınmamalıdır. Aspirin veya ibuprofen gibi belirli ilaçların onunla negatif etkileşimi olduğundan, yan etkilerinizi artırabileceğinden, Parasetamol’den başlamadan önce aldığınız ilaçlardan doktorunuza haber verin.

Parasetamol üzerine doz aşımı nadirdir, ancak birçok vakada bildirilmiştir. Siz veya tanıdığınız birisi düzenli olarak Paracetamol kullanıyorsa, aşağıdaki semptomlar aşırı dozda belirtiler olabilir. Şiddetli ishal, artmış terleme, iştah kaybı, mide bulantısı ve kusma, mide krampları veya şiddetli ağrı veya üst karında şişkinlik, hassasiyet ve ağrı bir Parasetamol doz aşımının belirtileri olabilir ve hemen tıbbi yardıma başvurmalısınız.