parafin mumu güvenliği

Parafin balmumu, balmumu, soya mumu ve gazyağı için alternatif bir yapay mumdur. Parafin mumu, mumlar yapmak için ve uzay mekikleri, makyaj ve tıbbi merhemler de dahil olmak üzere çeşitli ürünlerin üretim sürecinde kullanılır. Parafin balmumu ile uğraşanlar, üreticiler veya hobi kullanıcıları, parafin mumunun güvenliğini düşünmelidirler.

ABD Çalışma Bakanlığı İş Güvenliği ve Sağlık İdaresi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, parafin balmumu gazlarının bazı kanserojenik özellikleri olabilir. Bununla birlikte, mumlarda kullanılan parafin mumlarının çoğu tehlikeli olacak kadar kanserojen madde içermez. Büyük olasılıkla uzun süreli hasar vermeyecekleri halde dumanlar akciğerler, burun, boğaz ve gözlerde tahrişe neden olabilir.

Newport Glass’a göre eritilmiş parafin mumu termal yanıklara neden olabilir. Parafin mumu cildinizi yaktıysa, yanıkları açık serin su ile yıkayın ve mümkün olan en kısa sürede bir doktor çağırın. Sinir hasarına neden olabileceğinden çok soğuk su kullanmayın. 2. derece veya 3. derece yanıklarda cildi çıkarmaya çalışmayın çünkü cildi cildi çıkarabilirsiniz. Cildinizin yanmasına neden olmazsa parafin mumu birincil tahriş edici değildir ve yalnızca hassas cildi olanlar için tahrişe neden olacaktır.

Parafin balmumu genellikle yutulduğunda toksik değildir. Parafin mumu genellikle kaza sonucu, bir çocuğun veya mumları olan doğum günü pastalarının tepesinde yutulur. Çoğu durumda, yutulan parafine karşı koymak için hiçbir şey yapılmamasının teyit edilmesi için doktorunuzu aramak yeterlidir.

Parafin gözünüze bulaşırsa, gözünüzü temiz su ile yıkayın ve bir doktora başvurun. Erimez olan parafin normal olarak göze zarar vermez ve sadece hafif bir tahrişe neden olacaktır. Ergimiş ve sıcak parafin gözünüze bulaşırsa derhal bir acil servise başvurun.

Parafin mumu ile çalışıyorsanız, dikkate alınması gereken birkaç güvenlik önlemi vardır. Parafin ısıtıyorsanız, ağır kaynama ihtimali var. Gözlerinizi eritilmiş parafin ve dumanlardan korumak için koruyucu gözlük takın. Cildinizi eritilmiş mumdan koruyan giysiler giyin.