pankreas enfeksiyonu semptomları

Pankreas midenin arkasındaki karın bölgesinde bulunur. Yaklaşık altı ila sekiz inç uzunluğunda, bir araya gelen ince tüplerden oluşur ve bağırsağa tek bir açılım yapar. Pankreas iki temel fonksiyona hizmet eder. Birincisi, bağırsağa akan enzimler üretmektir. Bağırsaklara girdikten sonra enzimler yağ, karbonhidratlar ve proteinleri parçalamaya yardımcı olmak için bağırsak onları emebilirler. Pankreas ayrıca vücudun glikoz ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olan insülin üretir. Birçok pankreas enfeksiyonu ve hastalığa yakalanabilecek hastalıklar var. Hastalık türüne bağlı olarak belirtiler değişebilir.

Pankreasdaki insülin üreten hücreler öldüğünde, vücut ihtiyacı olan insülini almaz ve diyabet ortaya çıkabilir. Yeterli insülin üretmeyen insanlar günlük insülin enjeksiyonu gerektirir. Diğer insanlarda, pankreas çok fazla insülin üretebilir. Yüksek glikoz seviyesine sahip kişiler böbrek, göz, bacaklar, kalp ve sinirlerinde değişiklikler görebilirler. Diyabetin her iki formu için de semptomlar kusma, mide bulantısı, yorgunluk veya bulanık görme olabilir. Kan şekeri seviyeleri uygun insülin seviyesi için test edilebilir.

Akut pankreatit, pankreas ciddi derecede iltihaplandığında ortaya çıkan bir durumdur. Bu hızlı bir şekilde olabilir. Bu pankreas enfeksiyonunda, alkol, ilaç, safra kesesi hastalığı, safra kesesi taşları, travma ve trigliseritlerin (yüksek kan yağları) büyük miktarda tüketilmesi gibi çeşitli nedenler vardır. Akut pankreatitten mustarip olanlar, üst batın bölgesinde sıklıkla olan şiddetli ağrı yaşayabilirler kusma ve ateş eşliğinde.

Kronik pankreatit, esas olarak alkoliklerde görülür. Sık sık içki sıkışıklığı olan insanlarda da görülebilir. Bu pankreas enfeksiyonunun semptomları akut pankreatitin belirtilerinden biraz farklıdır. Kronik pankreatitten muzdarip insanlar üst karında tekrar tekrar, mat veya orta derecede ağrı yaşayacaktır. Bu, normalde yeme ya da içme sırasında ortaya çıkar ve bazen hastalık ilerledikçe gözden kaybolur. Diğer belirtiler kusma, bulantı, kilo kaybı ve yağlı dışkıları içerir.

Pankreas, gıda içindeki protein, yağ ve karbonhidratları parçalamak için gerekli enzimleri yapar. Enfeksiyon, pankreatit veya travma nedeniyle pankreatik bir enzim yetersizliği ortaya çıkabilir. Pankreas yeterince enzim üretmediğinde malnütrisyona neden olabilir.

Vücudun diğer organları gibi, pankreas tümörler geliştirebilir. Bir tümör benign olabilir ve herhangi bir sağlık sorununa neden olamaz. Bununla birlikte, hormon salgılaması durumunda da problem yaratabilir. Tümör, insülinin aşırı miktarda salınmasına ve dolayısıyla hipoglisemiye neden olabilir. Bir tümörün diğer hormonları tekrarlayan mide ülserlerine neden olabilir. Bazı belirtiler düşük kan şekeri, zayıflık, titreme ve kalp çarpıntılarını içerebilir.

Pankreas kanserli bir tümör geliştirirse, sonuçlar felaket olabilir. Genellikle pankreas kanseri semptomları diğer rahatsızlıklara yanlışlıkla atfedilir ve doktor kanserden haberdardığı zaman vücudun diğer alanlarına yayılır. Pankreas kanseri tıbbi tedaviye dirençlidir ve ameliyatı tek seçenek haline getirir. Pankreas kanseri semptomları, karnın safra taşıdığı tüp bloke edilirse iştah kaybı, diyare ve şişkinlik ile ilişkili olarak sarılık ortaya çıkabilir, üst karında donuk ağrı içerir.