normal bodrum nemi seviyeleri

Bodrumlar rutubete ve yüksek nem oranına sahiptir, bu da tüm evinizi yapışkan ve nemli hissettirir. Küf oluşumu aynı zamanda bodrum nem oranı yüksek olduğunda sık karşılaşılan bir sorundur. Nemin seviyesini kontrol etmek, nemi normal sınırlardaki bodrumda tutmanın anahtarıdır.

Oregon Eyalet Üniversitesi’ne göre bağıl nem, belirli bir sıcaklıkta tutabileceği maksimum miktara kıyasla havadaki su miktarıdır. Isı havası soğuk havaya göre çok daha fazla nemi tutar, sıcak iklimlerde nemi daha soğuk olanlardan daha yüksek hale getirir. Bodrumlar suyun buharlaştığı toprağa çok yakın oldukları için nemde daha yüksek olma eğilimindedir. Sağlıklı, kalıp içermeyen bir ev için, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, ev sahiplerinin tüm odalardaki nem seviyelerini yüzde 40 ila 60 arasında tutmalarını öneriyor.

Su kaçakları, yoğunlaşma ve su buharlaşması nedeniyle bazen nem seviyeleri genellikle yüksektir. Birçok bodrum kat halı kaplıdır, su sızıntıları oluştuğunda fazla neme neden olur. Sıcak, nemli aylar boyunca, bodrumlarda sıklıkla aşırı yoğunlaşma meydana gelir ve yüksek neme yol açabilir. Kurak iklimlerde yaşayanlar evlerinde düşük nem seviyelerine sahip olabilirler. Nem seviyeleri düşük bir seviyeye düştüğünde, sakinler kuru cilt, sinüsler ve kırık dudaklarla karşılaşabilirler.

Yüksek nem seviyelerine sahip bodrumlarda genellikle toz akarları ve küf oluşumu gelişir. Zararlı bakteriler nemli koşullarda gelişirler ve evde yaşayanların kendilerini hasta hissetmelerini sağlayabilirler. Küfe alerjik olanlar, burun tıkanıklığı, kaşıntılı gözler ve deri döküntüleri gibi semptomlar yaşayabilir. Astımlı veya diğer bağışıklık sistemi baskılanmış olan kişilerde wheezing, öksürük, nefes darlığı ve akciğerlerin tehlikeli mantar enfeksiyonları görülebilir. Düşük nem seviyesine sahip evler de rahatsız. Düşük nem kuru sinüslere ve dudakları kırmasına neden olabilir.

Bodrumunuzdaki ve evinizdeki nem seviyelerini bir termometreye benzeyen ve yerel donanım mağazasında bulunan higrometre ile ölçün. Bodrumdaki nem seviyeleri yüksekse, su sızıntısı olup olmadığına bakın ve onarın. Bodrumunuza bir nem alıcı koymak yoğunlaşmayı azaltmanıza ve nem düzeylerini düşürmenize yardımcı olabilir. Topraktan su buharı sızmamasını ve nem düzeylerini yükseltmesini önlemek için, zemin bodrum katlarına plastik bir kaplama yerleştirin. Nem seviyeniz düşükse, nemlendiriciler onları normal seviyelere yükseltmeye yardımcı olabilir. Evinizin ısıtma ve soğutma sistemine yerleştirilen taşınabilir ultrasonik nemlendiriciler ve merkezi nemlendiriciler de dahil olmak üzere çeşitli farklı nemlendirici türleri mevcuttur.