neonatal hekim iş tanımı

Yenidoğan doktorları veya yenidoğan uzmanları, bebekleri sorunlar için en büyük riski tedavi eden uzman hekimlerdir. Hastalarının çoğu prematüre bebekler iken diğerleri tam süreli ancak doğum kusurları veya başka zorluklar yaşıyor. Sorun ne zaman ortaya çıktığına bağlı olarak, yenidoğan uzmanı ilk önce – örneğin gebelik sırasında, doğumda veya doğumdan sonraki – farklı aşamalarda yer alır. Çoğu vakada, bu yüksek riskli bebekler neonatologun bakımını hastaneden bırakmalarına izin verir.

Yenidoğan hekimlerinin görevleri, fetüslerde ve bebeklerde doğum kusurlarını, yaralanmaları, enfeksiyonları ve hastalıkları teşhis etmek ve tedavi etmektir. Örneğin kardiyovasküler sistem, gastrointestinal sistem ve sinir sistemleri ile ilgili problemleri bulur ve tedavi eder. Ayrıca, olgunlaşmamış akciğerler bulunan bebeklerde solunum sorunlarına ve beslenme problemlerine, kendi başlarına beslenemeyecek kadar zayıf olanları tedavi ederler.

Risk altındaki bebeklerin gelişimini ve gelişimini gözlemlemek, neonatologların görevlerinin başında gelir. Yenidoğan hekimi, bebeklerin solunum, beslenme ve kalp fonksiyonlarının sürekli gözetiminde olduğu yenidoğanın yoğun bakım ünitesinde (YYBÜ) sağlık ekibinin önde gelen üyeleridir.

Yüksek riskli gebeliklerde neonatologlar doğum ekibiyle fetüsün sağlığı konusunda danışırlar. Bir sezaryende veya diğer zorlu doğumlarda bebeğin güvenliğini sağlamaya yardımcı olurlar. Doğumdan sonra çocuk doktorlarıyla görüşürler ve hastanın genel bir çocuk doktoruna transferini kolaylaştırırlar. Anne-babalara bebeğin uygun bakımı konusunda danışmanlık da görevleri arasındadır.

Çoğu yenidoğan hekimi, genellikle doğumhanede, yüksek riskli bebek kliniğinde ve YYBÜ’de çalıştıkları hastane tabanlıdır. Görevleri uzun saatler ve işi stresli hale getirebilecek düzensiz bir program gerektirir. Bununla birlikte, akademik çevredeki yenidoğan uzmanlarının genellikle daha düzenli çizelgeleri vardır.

Dört yıllık kolejden ve dört yıllık tıp fakültesinden başlayarak, yenidoğan hekimi olmak yaklaşık 14 yıl alır. Yenidoğan uzmanları ayrıca genel pediatride üç yıllık bir ikamet izni ve neonatolojide üç yıllık bir burs almalıdır.