nar suyu vs nar ekstresi

Nar, sağlıklı yararları ve eski kökleri olan bir meyvedir. Antioksidan gücü kırmızı şarap, yaban mersini ve yeşil çayınkini aşıyor. Narlerin sadece daha yüksek konsantrasyonda antioksidan içermesi değil, aynı zamanda daha yüksek bir kaliteye sahip olması da. Nar içindeki antioksidanlar kırmızı şarap (yüzde 46), yaban mersini (yüzde 33) ve yeşil çay (yüzde 10) ile karşılaştırıldığında serbest radikallerin yüzde 77’sini nötralize ediyorlar. Narın faydalarını elde etmek için meyve yemeniz gerekmez; ayrıca suyu içebilir veya nar ekstresi takviyeleri alabilirsin.

Nar, kırmızı, kürklü dış cephesindeki elma boyutunda bir meyvedir. İç kısım, birkaç kırmızı, bezelye boyutunda tohum tutan süngerimsi bir materyaldir. Bu tohumlar meyvenin yenilebilir kısmıdır.

Narlar, serbest radikal adı verilen zararlı molekülleri etkisiz hale getiren moleküller olan antioksidanların yüksek seviyelerini içerir. Özgül radikaller, hastalıklara ve yaşlanmaya yol açan başlıca nedenidir, çünkü DNA’ya zarar verebilir ve sağlıklı hücreleri öldürebilirler. Hava kirliliği, tütün dumanı ve güneşin UV ışınlarında bulunurlar, ancak nar gibi yüksek antioksidan içerikli gıdalar tüketirler, etkileri ile mücadelede yardımcı olabilirler.

Reçetenize nar suyu veya nar özü ekleyip eklemeyeceğinizi düşünürken, meyve suyu daha az pahalı seçenektir çünkü işleme süresi ve emek daha az gerektirir. Bununla birlikte, meyve suyu diyetinize çok fazla kalori ve şeker katabilir, bu nedenle birçok insan özü seçer.

Aktif yaşam tarzı olan insanlar muhtemelen diyet üzerinde olumsuz etkisi olan nar suyu konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Hoş, meyveli bir lezzet vardır ve ılımlılıkla tüketildiğinde sağlık tehditleri taşımaz. Bununla birlikte, kalori alımınızı sınırlamaya çalışıyorsanız veya diyabetiniz veya diğer kan şekeri problemleriniz varsa, ekstrakt daha iyi bir seçim olacaktır.

Narlar sağlıklı bir besindir; suları ve özleri sağlıklı bir diyet ve egzersizin yerini alacak şekilde değildir. Bu ürünler sağlıklı bir yaşam tarzını tamamlamak içindir. Ayrıca, yüksek kalorili ve fruktoz aşırı olan şeyleri içmek size uzun vadede iyilikten daha çok zarar verir.