mumları renklendirmenin doğal yolları

Mumlar pigment veya boyalarla renklendirilebilir, ancak mumları doğal renklendirmek için geleneksel olarak altın renkler için kullanılan zerdeçal gibi doğal öğeleri seçmek istersiniz. Doğal boyaları kolaylaştırmak için, boya için bir çay poşeti gibi bir şey oluşturmak için bitki veya ölen maddeyi peynir bezi veya kahve filtresi poşetlerine yerleştirin. Bunu yaparak, mumunuz istenilen rengi elde ettiğinde, sıcak mumdaki herhangi bir boya maddesini dışarıya atmanız gerekmez.

Sıcak balmumuna baharat eklemek sadece farklı renkler üretecek değil aynı zamanda aromaterapi mumları da yaratacaktır. Bu durumda, baharat, özellikle toz şeklinde öğütülmüş baharat kullanırsanız, bir boyadan çok bir pigment gibi davranır. Zerdeçal ve sasafralar turuncu renkler, safran mavi ve mor renkleri, safran da sarı renkler üretecek.

Birçok boya sentetik olarak üretilirken, başlangıçta otlar kullanılarak hazırlanmıştır. Otlar, rengi çıkarmak için yağda ısıtılır ya da sıcak muma ilave edilebilir, ancak mumları daldırmadan önce bitki parçalarını zorlamanız gerekir. Boyalar olarak kullanılabilen otlar açık sarı bir renk için yabani kereviz, morar için ayçiçeği tohumları, portakal için yeryüzü likenleri, mavi renkler için yaşlılar, kırmızı renkler için karahindiba ve karanfil ormanları bulunur.

Birçok çiçek yaprakları doğal boyalar içerir. Bu maddeler, boya olarak işlev görmenin yanı sıra farklı dokular üretmek için balmumuya eklenebilir. Coneflower ve goldenrod kahverengi renkler, güller ve lavanta pembe renkleri, kurutulmuş çiçekli çiçekler kırmızı renk, kendirlü çiçek ve sümbül mavisi renkleri, aspirler ve gün zambakları kırmızımsı mor renkler üretir, Virginia sülükürleri şeftali renkleri üretir ve tilki kuyruklu ve kurbağalar yeşil renkler oluşturur.

Öğütülmüş meyve mumlarda renk yaratmak için de kullanılabilir. Yemek sırasında böğürtlenlerin parmaklarını nasıl kirlediklerini düşünün; bu çilekler doğal boyalar içeriyor. Enginar yeşil renk için kullanılabilir ve huckleberries kırmızımsı mor renkler üretir. Böğürtlen, yaban mersini ve elderberries mavi ve mor tonları üretirler. Kiraz, ahududu ve çilek pembe renkler için kullanılırken, soğan derileri portakal rengi oluştururken pancar kahverengi renkler yapar.