meme başı delici enfeksiyon

Nipel piercing, erkek ve dişi erişkinlerde en popüler piercinglerden biridir. Delme, meme başının tabanında genelde yatay bir barbell veya halkadan oluşur. Vücut üzerindeki konumu ve bölgenin hassaslığı nedeniyle, emzik işlemi sırasında iyileştirilmediği takdirde emzik deliği enfeksiyon riski altındadır.

Uygun bakım sonrası tekniklere uyulmadığında, tüm piercinglerde enfeksiyon oluşur. BME’ye göre, meme başı delicilerinde enfeksiyonun önemli bir nedeni delik açmaya sık sık dokunuyor ya da öyle görünüyor. Nipeller delme oynamak, delici bölgeye bakteri katar. Diş kesici steril bir ortamda çalışmadığında diğer enfeksiyon türleri ortaya çıkabilir. Bu, delme işleminden önce düzgün elle yıkama ve eldivenleme teknikleri kullanmamak veya tesisi dezenfekte etmekte başarısız olması nedeniyle ekipmanı tekrar kullanmak suretiyle olabilir. Salya gibi vücut sıvıları, yeni delici bölgelerde de enfeksiyona neden olabilir.

Boston’daki Genç Kadın Sağlığı Merkezi’ne göre, delici bir yerde bulaşma belirtileri şunlardır: kızarıklık, sarı veya yeşil boşalma, kötü koku, şişme, ateş ve kızarıklık. Bu semptomlar şiddette değişiklik gösterir, ancak genellikle emzik delici bölgede bakteri enfeksiyonunun görüldüğü ilk uyarı işareti olabilir. Emin değilseniz, bir enfeksiyonun oluşup oluşmayacağını belirlemek için tabancanıza veya doktorunuza başvurun.

Ciddi bir enfeksiyondan şüpheleniliyorsa, kalıcı hasarı veya enfeksiyon bulaşmasını önlemek için doktorunuza başvurun. FamilyDoctor.org tarafından önerilen en yaygın tedaviler, over-the-counter antibiyotik kremler, deniz tuzu ile ıslatma ve vücudun enfeksiyonu çizmek için sıcak kompres vardır. Tedavi boyunca elle yıkama işlemi yapılmalıdır.

Enfeksiyon olmamasına rağmen, meme başı piercing’leri de reddedilir. Reddetmek, vücut deliğin arkasındaki cildi iyileştirdiğinde ve sitenin dışına ittiğinde ortaya çıkar. Bu, metalin alerjik reaksiyonları sonucu ortaya çıkabilir veya takı tutmak için cilde delinmezdi.

Karşı koymak zor olsa da, delme işlemine dokunmaktan kaçınmak bir enfeksiyona neden olmanın farkını yaratabilir. Herhangi bir harici bakteri girmemesi için diğer vücut sıvılarını (hatta kendiniz bile) delici bölgeden uzak tutmanız önemlidir. Doğru bakım sonrası tekniklerin kullanılması, herhangi bir enfeksiyon meydana gelmeden olabildiğince çabuk delme işleminin iyileştirilmesi için çok önemlidir. Gevşek kıyafetler giymek ve sıkça sürtünme ve tahrişe izin vermemek, deliğin çabucak iyileşmesine yardımcı olur. Genç Kadın Sağlığı Merkezi ayrıca egzersiz sonrası tüm terlemeyi yıkamanızı önerir. Uygun temizlik için piercer’ın bakım sonrası talimatlarını izlemek önemlidir.