lilly pilly için dikim yöntemleri

Lilly ağacı ağacı (Syzygium smithii) hızla büyür ve 9 ila 11 Tarım Bakanlığı bitki zorlama bölgelerinin sıcak iklimlerinde 25 feet yüksekliğe kadar olan gayri resmi hedge ya da mahremiyet ekranları için akıllıca bir seçim yapar. Bu Avustralya yerlisi beyaz çiçekler üretir Yaz boyunca, daha sonra lavanta, pembe veya beyaz çilek geliştiriyor. Kesim, tohum veya fidan stokundan lilly pilly ekebilirsin.

Bahar kökünde yetişen yeni sürgünlerden kesimler, mevcut bir ağacın yeni bir lilly pilly bitki izin vererek. Yüzde 10’luk bir çamaşır suyu çözeltisinde dezenfekte edilmiş makasları kullanarak bir kök ucundan 8 inç uzunluğunda bir kesim yapın. İki ya da daha fazla yaprak düğümleri ya da tomurcuğu varsa en iyi kökleri keser. Kesimin ucunu hemen bir düğümün altına kesmek de köklendirme işlemini iyileştirir. Kesme ucunu toz köklendirme hormonu ile kaplayın. Kesimleri, eşit boşluklar turba ve vermikülit gibi bir üreme karışımı ile doldurulmuş kaplarda, alt boşaltma delikleri olan kaplara koyun. Karışımı nemli tutarak ve dört ila sekiz hafta içinde köklerini oluşumunu teşvik etmek için parlak ama dolaylı güneş ışığıyla kesime sunarak, tencereyi açık bir torbayla kapatın. Yeni kökler ve yapraklar büyümeye başlayınca çantayı çıkarabilirsiniz.

Lilly pilly tohumları güvenilir bir şekilde çimlenmez, ancak tohumlardan yeni ağaç dikmeyi deneyebilirsiniz. Başarılı çimlenme için önce tohumun çevresindeki tüm eti çıkarmanız gerekir. Australian Native Plants Society’nin çevrimiçi dergisi Australian Plants Online tarafından yayınlanan bir makale, tohumları bir miktar fermuar kulplu çantaya koyarak çorbayı güneşin altında iki hafta boyunca yerleştirerek fermantasyon ve daha kolay çıkarılmasını öneriyor. etten. Dip drenajı olan bir kap kullanarak steril bir tohum başlangıç ​​ortamında temizlenmiş tohumları yaklaşık 1/2 inç derinlikte yerleştirin. Toprak genellikle 65-80 derece Fahrenhayt arasında nemli kalırsa tohumlar genellikle altı hafta içinde filizlenir. Daha iyi bir başarı şansını elde etmek için her tencereye birkaç tane tohum ekleyin.

Geç kışın ya da ilkbaharın ilkbaharında bir lilly pilly nakli yaz aylarında köklerini hızla kurmak için izin verir. Ağaç çoğu toprağa tolere eder, ancak nemli, iyi drene edilen, tampon veya kumlu topraklarda, gün boyu tam güneş alan bir alanda yetişir. Dikme deliğini, kök bilekten biraz derin, fakat iki ila üç kat daha geniş olarak kazın. Dikme deliğine yerleştirildiğinde, kökler kreş konteynırları ile aynı derinlikte olmalıdır. Dikimden sonra, toprağı çökeltmek için deliği ve suyu iyice doldurun.

Doğru sulama, nakilden sonra iyi bir şekilde kurulmasına yardımcı olur. Nemli toprakları gerektirir ve uzun süreli kuru koşullara tolerans göstermez. Dikimden sonra ilk ay boyunca haftalık olarak dikilen yeni bir lilyalı ağaç suyu, bu nedenle toprak nemli kalır ancak hantal kalmaz. Bundan sonra, sulama işlemini her 10 günde bir azaltın, böylece yeterince nem sağlayarak toprak tamamen kurumaz. Bir kere kurulduktan sonra, kuru bir dönemin yalnızca kuru dönemlerde sulamaya ihtiyacı vardır. Bitki, ağır bahar budama yapmaya izin verir; bu nedenle, büyümüş veya çapraz dalları kaldırabilir veya ekim bittikten sonra ikinci yıldan başlamak üzere ağacın istenilen şekle dönüşmesine yardımcı olmak üzere budamak mümkündür. Lily pilonunuzu budamaya başlamadan önce bıçakları izopropil alkolle silin veya daldırarak budama aletini dezenfekte edin.