kuzey amerika’daki zehirli vahşi kiraz ağaçları

Kuzey Amerika boyunca zehirli vahşi kiraz ağaçları (Prunus serotina) bulunur. Genellikle “kara kiraz” veya “vahşi kiraz” olarak adlandırılan ağaçların dalları ve yaprakları zehirin kaynağıdır. Manzara çekiciliği ve iyi mobilya üretiminde kullanılan güçlü, dekoratif ahşap için değer gören ilkbahar çiçekli ağaçlar, orman yaratıkları için lezzetli ama insanlara acı ve yenmez meyveleri, jöle, şarap ya da diğer pişmiş kiraz aromalarına dönüşene kadar taşımaktadır.

Vahşi kiraz ağaçları, kiraz ağacının en büyük türüdür ve 4 fit kalınlığa kadar gövde ile 100 feet’e kadar çıkabilir. Aşağı doğru asılı dalları olan oval veya piramit bir şekle sahiptirler. Yapraklar 2 ila 5 inç uzunluğundadır ve sonbaharda sarıdan kırmızıya dönen parlak yeşil yapraklar bulunur.

Hardy, ABD Tarım Bakanlığı bitki dayanıklılığı bölgelerinde 2 ila 8 arasında, bol güneşli ve iyi drene edilmiş topraklarda, Minnesota’dan Texas’a kadar doğu ormanlık alanların tercih edildiği koşullarda gelişen yaprak döken Kuzey Amerika yerlileridir.

Vahşi vişne ağaçlarının yaprakları ve dalları, prunasin içerir; siyanür, prussik asit olarak bilinir ki, yutulduğunda ölümcül olabilir. Yapraklar solgunluğa neden olan strese maruz kaldığında zehir bir tehdit haline gelir; solma, prunasini parçalayıp siyanürü serbest bırakır. Sığır ve atlar zehirlenmenin başlıca kurbanlarıdır. Belirtiler nefes nefese, zayıflık, heyecan, dilate pupiller, spazmlar, konvülsiyonlar, koma ve solunum yetmezliği içerir.

Ağaçlara zarar veren fırtınalı hava, yaprak dökülmesine ve bozulmaya neden olur ve bu da prussik asit salınır. Düşen yaprakları mümkün olduğu kadar çabuk topladıkları yerde çıkarın, tipik olarak ağaçların çekici rüzgar gibi dikildiği çit çizgileri boyunca. Eldiven giyin ve yemeden veya içmeden önce ellerinizi yıkayın. Otlak hayvanları yerinden oynatın ve onları temizleyene kadar uzak tutun. Az 1.2-4.8 pound yaprak tüketimi ölümcül olabilir.

Meyve ve çiçeğe en son türlerinden olan siyah kiraz ağaçları yaprak lekesi, toz küfü, yaprak bitleri ve deliciler gibi çeşitli hastalıklara ve böcek sorunlarına eğilimli.