köpek kaygısı için fenobarb

Köpek, yüksek sesler, seyahat ve çevredeki değişiklikler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle endişe çekiyor. Basit anksiyete vakaları eğitim ve bitkisel tedaviler yoluyla hafifletilebilir, ancak şiddetli anksiyete ataklarının daha kuvvetli ilaçlarla tedavi edilmesi gerekir. Fenobarbitalin kısaltması olan Phenobarb, genellikle köpek kaygı atakları süresini ve şiddetini azaltmak için reçete edilen bir yatıştırıcıdır.

Fenobarbital nöbet geçiren köpekleri tedavi etmek için uzun zamandır kullanılır. İlaç, nöbetleri ortadan kaldırmanın yanı sıra endişeyi de azaltmaya yardımcı olan aşırı elektriksel dürtüleri beyinde engelleyerek çalışır. Köpek sakinleştirici ve dinlenmesine yardımcı olan Phenobarb, hafif bir sakinleştirici olarak davranır. Günlük bakım ilacı olarak veya yüksek stresli zamanlarda gerektiği gibi verilebilir.

Köpekler alışkanlığın yaratıklarıdır ve çevrelerindeki değişiklikleri sevmezler ve gök gürültülü fırtınaya benzer tipik bir şey bile bir kaygı bölümünü tetikleyebilir. Endişeli köpekler normalden fazla sesler çıkarır, yalnız kaldığında mırıldanır ve havlamaya başlarlar. Kaygılı bir köpek çiğneme yoluyla gerginliği giderebilir, bu süreçte genellikle değerli maddeleri yok eder.

Fenobarbital sadece doğrudan veteriner denetimi altına alınmalıdır. Veteriner köpeği tartacak ve dozu belirlemek için anksiyete şiddetini değerlendirecek, tipik olarak vücut ağırlığının kilogramı başına 2.3 mg. Fenobarb hapları 15 mg, 30 mg, 60 mg ve 100 mg boyutlarında gelir ve gerektiğinde bir veteriner tarafından daha küçük parçalara kesilebilir. Bu ilaç 12 saatlik artışlarla en iyi sonucu verir, bu nedenle günlük en iyi sonucu almak için iki doza bölün.

Köpeklere fiziksel olarak tam bir çalışma yapılmaksızın asla fenobarb verilmemelidir. Fenobarb’daki kimyasallar, düzgün izlenmezse ciddi karaciğer hasarına neden olabilir. Veteriner köpeğin kanda her üç ayda bir fenobarbital seviyesini not edecek ve doz çok yüksek veya çok düşükse ayarlanacaktır. Asla bir köpeğe iki doz fenobarbital vermeyin. Bir dozu unutursanız atlayın ve bir sonraki dozu normal saatte verin.

Zaman zaman endişe uyarılarını tedavi etmek için kullanıldığında, fenobarbit oldukça uygun olur. Karaciğer fonksiyonunu izlemek için yılda dört kez kan çalışması yapılması gerekmekle birlikte otuz günlük ilaçların maliyeti yaklaşık 10 $ ‘dır. Her bir kan paneli yaklaşık 50 $ ‘lık maliyetle, veterinerlik aramalarının ziyaret başına 30 $’ lık bir maliyeti vardır.