kapitone için iğne boyutları

Yorganlar, malzemeyi yorganın elle veya bir dikiş makinesiyle dikip dikdiklerinde olsun, en iyi sonuç almak için hangi iğnelerin kullanılacağını ve hangilerinin pratikte kullanıldığını bilmeliler. Kapitone, özel bir iğne ebadı ile çalışmak için çok garip bulursa, kapitone yatağın rahatlatıcı yönü de olumsuz etkilenebilir; dolayısıyla kişisel tercih de yürürlüğe girer. Kapitone iğnelerin yanı sıra, bir yorgan, özel ipliği bulabilir, normal ipliğe kıyasla ekstra kuvveti vardır, bir zorunluluktur.

Kapitone için uygun ebat iğneleri 9 ile 12 arasında değişir. Özel kapitone iğneleri, kullanım kolaylığı için diğer iğnelerden daha kısadırlar ve katmanlardan itme kuvvetini sağlamak için diğer iğnelerden daha güçlüdür. Yeni başlayanlar, kalın 9’u daha ince iğnelerden daha kolay bulabilir. Bununla birlikte, 10 veya daha büyük bir boyut, 9’dan daha küçük delikler oluşturur ve yorgan dikişlerine daha narin dikiş verir. Daha küçük iğnelerin bir dezavantajı şaftın, daha kuvvetli boyuttaki 9’dan daha fazla stres altında eğilme eğiliminde olmasıdır. Kapitone iğneleri “betweens” olarak da bilinir.

Kapitone iğnelerinin temel sıralamasının yanı sıra yorganlara nakış gibi detaylar eklemeyi seven tecrübeli bir yorgan da belirli amaçlar için optimize edilmiş iğneler seçebilir. 10 gibi orta boy bir nakış iğnesi, tipik olarak, birden fazla ipliğe uyacak kadar göz içinde yeterli alana sahiptir ve narin bir iş yapabilir. Keskin veya aplikeli bir iğne kapitone bir iğneye kıyasla çok incedir ve benzer bir boyutta kapitone iğnesine kıyasla daha narin bir iş için yararlıdır.

Makine iğneleri elle dikilmiş yorganlar için iğnelerden farklıdır. Dikiş makineleri için “evrensel” menziline giren iğneler kapitone için kullanılabilir olmasına rağmen, özel kapitone boyları mevcuttur. Bu iğnelerin sıska bir noktası vardır ve kumaş katmanlarının dikiş stresinden kurtulma olasılığı daha düşüktür. 70/10, 75/11, 80/12 ve 90/14, daha geniş iğnelerden daha ince kumaşlar üzerine hassas işler için daha uygun olan 70/10 gibi daha küçük iğnelerle, yorgan türü kumaş türlerinin çoğunu kaplar, 90/14 gibi, çeşitli malzeme katmanlarından geçebilir.

İğne ölçüsü, süpürgenin aletleri hakkında değiştirebileceği tek şey değil. Örneğin, bazı kaput iğneleri çok küçük gözlere sahipler ve bu onları tutturmayı zorlaştırabilir. Bazı iğneler, ipliği daha net hale getirmek için altın bir göze sahiptir ve bazıları ortalamadan daha büyük bir göze sahiptir. Bu özellikler, aynı ebattaki iğnelerin imalatçılarına göre değişir. İğnelerin yanı sıra, bir yorgan, parmaklarını yuvarlak kazalarla kazara piçlerden korursa, eserinin daha çabuk ve daha rahat olabileceğini görebilir. Başparmak ve baskın olmayan eldeki ilk iki parmak en çok risk altında olan parmaklardır ve genellikle farklı boyutlarda pikaplara uymaları nedeniyle, üç ayrı pervaneler iyi bir yatırım olabilir.