Hindistan perakende bankacılığının hedefleri

Hindistan 1947 yılında Avrupa’dan bağımsızlığını kazandığı için bunu sürdürüyor. 1990’da hükümet denetimli bir bankacılık sisteminden özel olarak kontrol edilen bir bankacılık sistemine geçmeyi seçtiğinde büyümeye olan bağlılığı en belirginleşti ekonominin genel iyiliği için. Şimdi, Hindistan’daki perakende bankalar aynı büyüme odaklı hedefleri ilerletmek için çalışıyorlar.

Temmuz 2010 itibarıyla, Hindistan bir milyardan fazla nüfusa sahipti. Bu, Hindistan’ın dünyadaki ikinci en büyük nüfusa sahip olduğu anlamına geliyor. Hindistan’ın bir milyar artı sakinlerinin yaklaşık yüzde 82’si – yaklaşık 948,000,000 kişi – Hinduizmi uyguluyor. Hinduizmin yaklaşık 330.000 tanrı var ve bu tanrılar ibadet edenler onlara bağış yapıyor. Perakende bankalar, dindar tüketicilere seçtikleri tanrı ya da tanrıya çevrimiçi bağış yapmanın uygun yollarını sağlayarak Hindistan’ın dini taleplerini karşılıyorlar.

Hindistan ekonomisi gittikçe büyümekle birlikte, yoksulluk halen yaygın. Bankalar, ekonomik açıdan sağlıklı bir çevrede başarılı olduklarından, vatandaşların pazarlarındaki sağlıklarını geliştirme yönünde bir menfaate sahipler. Hint bankalarının Hint ekonomisini canlandırmak için kullandıkları yaklaşımlardan biri, vatandaşların iş yaratmalarına, eğitime erişmelerine ve becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilecek finansal hizmetlere erişim sağlanmasını içeriyor.

1997’den beri her yıl Hindistan ekonomisi yüzde yedi oranında sürekli büyüdü. Yüksek net değerli bireylerin Hindistan’daki yüzdesi, dünyanın diğer ülkelerinden en yükseklerinden biri olan bir oranda büyümeye hazırlanıyor. Bankalar için büyüyen servet, otomobil kredileri, ipotek, kredi kartı ve servet yönetimi hizmetleri için artan bir ihtiyaç anlamına geliyor. Hint perakende bankaları, çeşitli yenilikçi hizmetler sunarak bu ihtiyaçları karşılamayı hedeflemektedir.

Hindistan’daki perakende bankalar, rekabet edebilmek için müşterilerin çeşitli ihtiyaçların karşılanması için bankadan bankaya atlama gereksinimini azaltması gerektiğini kabul etmektedir. Yer sayısını genişleterek ve teknolojilerini geliştirerek bunu yapıyorlar. Amaç, müşterilerine olmadan yapamayacakları veya yapamayacakları kolaylık sağlayabilecekleri tek noktadan bir mağaza olmaktır.