fizik ve ağırlık dağılımı

Ağırlık dağılımı ve bunun malzeme nakilindeki fizik üzerindeki etkileri, nakliye hizmetleri talep eden işletmelerin günlük işlemlerinde önemli bir etkiye sahiptir. Uygun bir yük ağırlığı dağılımı, bir kargo kamyonunda, gemide veya uçakta olması nedeniyle, bir aracın zirve verimliliğinde çalışmasına olanak tanır. Aksine, dağınık dağılmış kargo ağırlığı, daha büyük yakıt tüketimi ve daha yüksek bakım masraflarından, en ciddi durumlarda, felâket taşıyan araç arızasına kadar değişen olumsuz sonuçlar doğurabilir. Kazanılan ve konunun hızlı bir çalışmasıyla kazanılan paradan dolayı, çoğu şirket ağırlık dağılımını çevreleyen temel fizikteki eğitim personelinden yararlanabilir.

Ortalama ofis müdürü için, dengeli bir yük yükünün fiziği önemsiz gibi görünebilir. Bununla birlikte, bir şirketin maden işçiliği eğitimine yaptığı yatırım miktarı kesin mali sonuçlar doğurabilir. Uygun yük dengelemesinde depo personelini eğitmek için biraz ekstra zaman ayırmak ve daha etkin verimlilik sağlayan yük yükleme noktaları nakliye ve alım departmanının giderlerini düzleştirir. İş ortakları, özel nakliye ihtiyaçlarını karşılamak için kendi adına yaptıkları ek çabayı takdir edebilir. Inventory Operations Consulting LLC’nin Dave Piasecki’ye göre, palet krikolarına sadece erişimi olan bir yere yapılan bir işyeri nakliye paletlerini asla yana çevirmemelidir. Bunun nedeni, böyle bir yükün verimli bir şekilde boşaltılması için bir forklift gerektirir ve bir müşterinin olmadan rahatsızlığı olur. Piasecki, 5.000 librelik bir yükün 4.000 pound’luk maksimum bir yükü idare edebilecek donanıma sahip bir tesis için bir problem oluşturacağı için, işletmelerin sevkıyat hedefinin yük ağırlık kapasitesini bildiklerini ileri sürmeye devam ediyor.

Havayolu Lufthansa’ya göre, uygun olmayan uçak kargo ağırlık dağılımı, tüm gezi boyunca yakıt tüketimini artırıyor. Lufthansa, alüminyum nakliye konteynırlarından plastik malzemeye geçişin, 10 yıllık bir süre boyunca 27.500 metrik ton veya 27.066 emperyon tonluk benzinli yakıtla yakıt tasarrufu sağlayacağını tahmin ediyor. Lufthansa’ya göre, istatistik yalnızca ince bir yakıt bütçesi öneriyor, aynı zamanda karbondioksit emisyonlarını önleyen yaklaşık 100.000 metrik ton – 98.420 emperyal ton – havanın ekolojik alanını önemli derecede azaltıyor. Yakıt ekonomisinde meydana gelen değişikliğin ardındaki fizik basittir: Dengesiz bir yük ile uçak motorlarından birinin ek yükü telafi etmek ve uçakları dengelemek için daha fazla çalışması gerekiyor.

Konteynerli bir gemi yük gemisinde, ağırlık dağılımı yalnızca yakıt ekonomisi için değil aynı zamanda güvenlik uğruna kritik bir husustur. JCtrans Technology Co’ya göre, yanlış gç dağıtımı gemi bölmelerinin aşırı gerilmesi sonucunda ciddi yapısal hasarlara neden olabilir. Denizdeki bir gemi, hatta büyük bir gemi, okyanus dalgalarının yuvarlanmasına ve adımına tabidir. Yanlış dengelenmiş veya yanlış yüklenmiş kargo değişebilir. Değiştirme yükü gemi mürettebatı için ezici bir tehlike oluşturuyor ve ortaya çıkan darbeler nedeniyle kendi başına yapısal hasara neden olabilir. Şiddetli durumlarda, bir yük gemisinde yanlış dengelenmiş ve emniyetli bir yük geminin listelemesine veya kapsülleştirilmesine neden olabilir. Dengesiz bir yüke sahip bir geminin fizik bağlamında görüntülendiğinde, geminin yukarı itme kuvveti eşit değildir, ancak bir taraftan fazla ağırlık birikirse, ağırlık merkezi kayar ve onları oluşturur Bir gemiyi kaplayan bir yuvarlanma kuvveti.

BMW’ye göre, bir araçta yanlış bir ağırlık dağılımı şasi titreşimlerine neden olabilir. Otoyolda bir kargo kamyonu kullanırken, bu şasi titreşimleri, önlem alınamayan bir araç kullanımına neden olabilir ve bu da büyük bir güvenlik tehlikesi doğurmaktadır. Aracın tasarımcılarının tahmin etmediği tutarlı titreşimler, özellikle kompleks derzlerde ve kritik çerçeve kaynaklarında, aracın bozulmasını hızlandırabilir. Sonuç olarak, araç titreşiminden kaynaklanan hasar, bir şirketin onarımlar için harcaması gereken miktarı artırır ve önleyici eğitim, yük mürettebatı için değerli bir yatırım yapar. Bir fizik açısından, yanlış yük dengelemesinden kaynaklanan titreşimler, saptırılmış ağırlık merkezinden kaynaklanmaktadır. Bir kamyonun ağırlık merkezi kapandığında, yolun küçük darbeleri, aracın çerçevesi içinde abartılı bir momentum oluşturarak istenmeyen titreşimler ve aşınma yaratır.