fasulye zehiri

Castor fasulyesi bitkisi tıpta, gübre olarak ve makinelerde bir yağlayıcı olarak kullanışlıdır. Öte yandan, tohum — fıstığın — şimdiye kadar keşfedilen en ölümcül zehirlerden birisini kapsar.

Castor fasulyelerindeki zehir, tarihsel olarak bir cinayet silahı ve savaşta kullanılan son derece güçlü bir toksin olan ricin proteininden kaynaklanmaktadır. İnsan ve diğer hayvanlar için zehirli olan bu madde, fıstığa yüksek konsantrasyonlarda bulunur.

Risin, yutulması, solunması veya enjekte edilmesi durumunda toksik hale gelir. Hücrelerdeki protein oluşumunu durdurur. Proteinler her hücrede hayati amaçlara hizmet eder; protein olmadan vücudunuz işleyemez. Hücreler ölür, vücut organları ve vücut sistemlerine onarılamayacak hasarları takiben takım elbisesini takip eder. Birkaç tohum bir yetişkini öldürebilirken Union County College’daki biyoloji bölümüne göre tek bir tohum bir çocuğun ölümcül miktarı olabilir.

İlk belirtiler zehirlenmeden birkaç saat sonra ortaya çıkabilir ve ishal ve kusma gibi sindirim rahatsızlıklarının belirtilerini içerir. Diğer belirtiler birkaç gün sonraya kadar ortaya çıkmaz. Kurban daha sonra ciddi dehidrasyon bulguları sergileyebilir, düşük kan basıncı sergileyebilir ve küçük idrar üretebilir. Ölüm üç ila beş gün arasında gerçekleşebilir. Beş günün ötesinde hayatta kalırsa kurban muhtemelen iyileşir.

Risin zehirlenmesinin hiçbir panzehiri yoktur, dolayısıyla tedavi sadece mağdurun iyileşme mekanizmalarını desteklemektedir. Hastalara, kan damarlarını daraltan ve kan basıncını arttıran bir kimyasal olan damar içi sıvılar ve dopamin kaynakları verilir. Risin alımına yönelik tedavi aktif kömür içerebilir. Acil müdahale eden kişiler yuttuktan sonra bir saat içinde mağdura ulaşırsa, mağdurun mide içeriğini pompalamaya çalışabilirler.