evcil hayvan güvende fare zehiri

Hiçbir fare zehiri ev hayvanları için tamamen güvenlidir. ASPCA’nın Zehir Kontrol Merkezi’ne göre sıçan zehiri, her yıl belirli bir yılda evcil hayvan zehirlenmelerinde en çok göze çarpan 10 listeyi oluşturuyor. Sıçanları çeken yem içindeki maddelerin de hayvanları cezbetmesi, bazen ölümcül sonuçlarla karşılaşmasıdır.

Çoğu sıçan zehirinde aktif madde brodifacoum’dur, bu brodifacoum temelde sıçanın kanının pıhtılaşmasını önler ve iç kanamaya neden olur. Bu zehirler, bir sıçanı öldürmek birkaç gün sürebilir; toksinler birkaç gün boyunca dışa vurum belirtileri göstermez. Zehirler, kan pıhtılaşması için vazgeçilmez olan K vitamini tüketmek üzere hareket eder. K vitamini bittikten sonra hafif bir darbe veya çürük ölümcül olabilir. Çoğu zaman, brodifacoum’a sahip fare zehirleri, pelet benzeri görünür; bu da evcil hayvanlar bazen muamele etmek veya yemekleri ile karışabilir.

Birçok insanın tercih ettiği zehirin bir alternatifi tuzaklardır. Bunlar daha güvenli bir alternatif, ancak yine de kendi tehlikeleri var. Zehirli bir ölü fare yiyen bir evcil hayvan hala sıçan sıçan zehirinin etkileri olabilir. Bir sıçan sorununa evcil hayata zarar vermeden bakmanın bir yolu, sıçanların istediği şeyleri uzaklaştırmaktır: yiyecek, su ve barınak. Bir soyguncu içeri girip, sıçanların nereye girdiğini belirlemek için evinizi inceleyebilir. Sıçanlar öldürülüp giriş mühürlendiğinde, istila bitene doğru ilerleyeceksiniz. Tuzaklar koyarsanız, günlük kontrol edilmeli ve sıçan cesetleri derhal atılmalıdır. Tuzaklar, tavan arası veya tarama alanı gibi evcil hayvanlarınızın erişemeyeceği yerlere konmalıdır.

Sıçan zehirlenmesinin etkilerini göstermeye başlaması bazen birkaç gün süre alabileceğinden, evcil hayvan sahipleri çoğu kez evcil hayvanlarının zehri yuttuğunun farkında bile değildirler. Sıçan zehirlenmesinin belirtileri çeşitli ve çok sayıdadır, ancak kediniz veya köpeğiniz zehirlenmiş en belirgin işaretler şunlardır: tükürükteki dişler, diş etleri, dışkı veya idrar, nefes alma zorluğu, kusma, aşırı miktarda droolling veya slobbering, fare zehirlenmesinden parlak yeşil dışkı topaklar, zayıflık ve yorgunluk. Veteriner hekim, erken yakalandığında, zehir kan dolaşımına girmeden önce zehiri ortadan kaldırmak için köpeğin karnını pompalayacak.

Eğer evcil hayvanınızın fare zehiri aldığını düşünüyorsanız, yüzde yüz emin değilseniz de derhal bir veteriner çağırın. Ambalajınız varsa, çağırdığınızda hazır bulundurun böylece telefonla veterinerin içeriğini okuyabilirsiniz böylece onunla neyi ilgilendirdiğini bilir ve evcil hayvanınızı tedavi etmeye hazır olabilir. Zehirin ne zaman alındığı, evcil hayvanınızın sergilediği herhangi bir belirti ve evcil hayvanınızın yaklaşık ağırlığı hakkında genel bir fikriniz olması da önemlidir. Evde beslenen hayvanınızı getirirken, içindeki herhangi bir ambalajla birlikte yediğiniz malzemeyi getirin.

Çoğu zaman, evcil hayvan sahibi veya veteriner ASPCA’nın zehir kontrolü telefon hattını arayacaktır. Bu ücretsiz numara 888-426-4435’dir. İstişare için 65 dolarlık bir ücret ödemeniz gerekecek. Zehir kontrol merkezi panik halinde evcil hayvan sahiplerinden binlerce çağrı alır ve herhangi bir yılda bu çağrıların 6000’den fazlası fare zehirlenmesine ilişkindir. Zehir merkezini kendiniz ararsanız, evcil hayvanınızın yaşı, cinsi, ağırlığı ve yuttuğu ürün ve / veya kimyasal maddeler hakkında hizmet bilgileri vermeye hazır olun.