et çürüyen kokan bitkiler

Bazı çiçekler dikkat çekici cazip taçyapraklarına sahipken diğerleri cennet gibi tatlı bir parfüm salmaktadır. Carrion çiçekleri de kokulu, ancak koku, tatlı nektardan daha çürük et veya dışkılara benzemektedir. Güzellik, gözlemcinin gözünde olduğu kadar, farklı kundakçılara kokunun çekiciliği de vardır. Carrion çiçekleri kelebekler ve arılar yerine sinekleri ve böcekleri tozlaşma için cezbediyor. Pis koku da insanları bitki üretmekten alıkoymaya devam ediyor.

Bahçıvanlar genellikle kötü kokulu çiçekler üreten bitkiler yetiştirmez. Ancak, kokunun tuhaflığı, insanların tepkileri ve böcek çiçeklerine odaklanan konuşma onları ilginç bitkiler yapar. (Symplocarpus foetidus ve Lysichiton americanus), voodoo lily veya Titan arum (Amorphophallus spp.), Dragon arum (Dranunculus vulgaris), pençe (Asimina triloba), kokuşmuş hellebore (Helleborus foetidus), denizyıldızı çiçeği (Stapelia spp.) Ve Dutchman’s borular (Dutchman’ın borusu (Aristolochia spp.), leşli kokulu çiçekli bitkilerin birkaç örneğidir. Hatta birkaç orkide bile Bulbophyllum ve Pterostylis cinsindekiler gibi sıradan kokulu çiçekler üretirler.

Çürük et kokan bitkiler hayvan eti veya dışkı içermez. Çiçekler, ölen hayvanların kokusunu taklit eden bileşikler, genellikle aminler üretirler. Bitkiler, yapısal olarak modifiye edilmiş ve putresin ve kadavrain gibi kokuşmuş aminler üreten iki ornitin ve lizin proteini üretmektedir. Dimetil oligosülfidler kötü yumurtaların kokusuna ve çürümekte olan et proteinlerine katkıda bulunan kükürt atomları içerir. Bu bileşikler, doğal olarak bozunum halinde üretilenlerle aynı kokmaktadır.

Carrion çiçekleri, ölü hayvan karkaslarından doğal olarak çürüyen et isteyen sinekleri ve böcekleri çeken kokmuş bir parfüm getirir. Bu, çiçeklerin tozlanmasını sağlayan böceklerle özel bir ilişki geliştiren bitkiler tarafından özel olarak uyarlanmıştır. Kokulu çiçeği bulan böcek, bir tohumlayıcı olmakla ilgilenmiyor. Bunun yerine, koklamak çiçek et ya da dışkı – yumurta bırakmak için asal yaşam alanı olduğunu düşünüyorum. Böcekler kokulu çiçeği dolaştırırlar ve bilmeyerek çiçek çevresinde poleni yayarak hiçbir şey bulmazlar.

Kötü kokulu çiçekler veren bitkiler, çeşitli ekosistemlerde ve coğrafyada ortaya çıkar. Kokarca lahana ve pençeler, ılıman bölgelerdeki nemli ağaçlık ve çalılıklarda doğal olarak yetişirler. Voodoo zambakları, Hollandalı boruları ve kokulu orkide doğal olarak tropik yağmur ormanlarında bulunur. Denizyıldızı çiçekleri, Sahra altı Afrika’da güneşli tepelerde ve kaya çıkıntılarında yetişen kaktüslü sulu meyvelerdir.