doğal ışık tanımı

Çoğu durumda, toplam karanlık dünyasını veya elektrikle üretilen suni ışığa güvenmek zorunda olduğumuz bir dünyayı görüntülememiz zor olurdu. Bir alevin küçük, lokalize ışıldaması – belki doğal da olsa – dünyayı her gün yıkan geniş doğal ışığın yararlarına bir mum tutmaz.

Doğal ışık, doğal kimyasal süreçlerin bir yan ürünü olarak bulunur. Bunun nedeni, elektronlar bir enerji seviyesine atlamak için heyecanlandıklarında ve daha sonra orijinal enerji seviyelerine döndüklerinde, ekstra enerji hafif olan fotonlar olarak serbest bırakılırlar. Işık, yıldızlar gibi güneşten kaynaklanır, bu yüzden güneş ışığı, insanların en çok tanıdıkları ve en çok kullandığı doğal ışık biçimidir. Aynı zamanda veya dünyadaki kimyasal işlemlerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Yapay ışıkla karşılaştırıldığında, doğal ışığın birçok yararı vardır. Yapay ışık üretimi, elektrik üretmek için kömür veya petrol gibi birtakım yakıt tüketilmesini gerektirir. Bu yakıtların tüketimi emisyon ve diğer atık ürünler üretir. Buna karşılık, doğal ışık üretmek için hiçbir yakıt gerekmez çünkü ışık doğal reaksiyonların bir yan ürünüdür. Ayrıca, doğal ışık – yakıt gerektirmediği için – ücretsizdir. Yapay ışık üretimi için kaynaklar, doğal ışık üreten kimyasal reaksiyonlarla karşılaştırıldığında sınırlıdır.

Doğal ışık, okullar ve ofisler de dahil olmak üzere birçok yerde kullanılabilir. Ayrıca, maliyetleri düşürmek için üretim tesislerine dahil edilmektedir. Güneş panelleri de evlerin çatılarında doğal ışık kullanır. Bu lokasyonlarda doğal ışığı kullanmanın tek problemi, dünyanın her bölgesinde aynı miktarda güneş ışığı almamasıdır.

Birçok binalarda doğal ışık kullanılmaktadır, çünkü öncelikle binayı daha enerji verimli ve daha az çalıştırmak için potansiyel taşımaktadır. Binalar, doğal ışığın enerjisini yakalamak ve onu tüm ışığı ve en azından bazı ısı ve elektriği üretmek için kullanacak şekilde tasarlanabilir.

Doğal ışığın kullanılması da başka avantajlara sahiptir. Araştırma ve danışmanlık şirketi Capital E’nin raporuna göre, doğal aydınlatmalı okullarda, doğal ışık kullanmayan okullara kıyasla, matematik testlerinde yüzde 20 ve okuma testlerinde yüzde 26 daha başarılı sonuçlar veriyor. Amerikan Öğretmenler Federasyonu, Amerikan Akciğer Birliği ve ABD Yeşil Bina Konseyi.