çocuklarda normal beyaz kan sayımı

Vücudun içinden akan kan tam kan demektir. Beyaz kan hücrelerinden, alyuvarlardan ve trombositlerden oluşur. Beyaz kan hücreleri ordu, enfeksiyonu buluyor ve buluyorlar. Her insanda olduğu gibi çocuklarda, beyaz kan hücresi sayısı bir kişinin enfeksiyonla savaşıp kavga edip etmediğini gösterir.

Yenidoğanlarda en yüksek beyaz küre sayısı vardır. Tipik yenidoğanların sayısı 9000 ila 30.000 lökosit arasında değişir. Lökosit, beyaz kan hücresinin başka bir adıdır.

İlk iki haftalık yaşam sonrasında, beyaz kan hücresi sayısı yaşa özgü değildir. Sağlıklı bir çocuk ve sağlıklı bir yetişkin yetişkin, birbirlerine ayna edecek sayılır. Sağlıklı bir insanda normal lökosit sayısı 4,000 ila 10,800’tür.

Düşük beyaz kan hücresi sayısı 3,500’in altındadır. Azalma nedenleri, beyaz kan hücrelerini rejenere edilenden daha hızlı kullanan bir enfeksiyon, kanser, konjenital ve otoimmün bozukluklar ve ilaçlar içerebilir. Düşük beyaz küre hücre sayısına sahip bir çocuk, bir hastalıkla mücadele belirtileri göstermeyebilir; tek ipucu 100.5 derece veya daha yüksek bir ateş olabilir. Çocuğunuzun sayımının düştüğünü düşünmek için bu sorunun geçmişi gibi bir nedeni varsa ve çocuğunuzda ateş varsa, çocuk doktorunuzu derhal arayın.

Tipik olarak, bir çocuğun beyaz kan hücresi sayısı yüksekse, vücut bir enfeksiyonla savaşacak bir ordu oluşturmaktadır. Yüksek seviyeler, bir kemik iliği hastalığı ya da bir bağışıklık sistemi bozukluğu olabilir ya da ilacın tepkisi olabilir. Yüksek beyaz küre hücre sayımı ile ilişkili tipik çocukluk hastalıkları boğmaca ve kızamıkları içerir. Çocuğunuzda yüksek beyaz küre sayısı varsa, çocuk doktoru nedenini belirlemek için testler düzenler.

Genellikle, çocuğunuzun gerçekten sağlıklı olduğundan ve görünmeyen hiçbir şeyin bulunmadığından emin olmak için, her yıl çocuğunuzun fiziksel durumunda bir kan hücresi sayısı yapılır. Normal fiziksel dışında, bir enfeksiyonu test etmek, bir hastalığı ortaya çıkarmak veya bir hastalık veya enfeksiyon için bir tedavinin ilerlemesini izlemek için bir beyaz küre sayısı istenebilir. Beyaz kan hücre sayısı normal aralıkta ise, tedavi başarılıdır.