Bitkiler için doğal fungisitler

Geleneksel ticari fungisidler genellikle çevreyi kirletebilecek sert kimyasallar içerir. Bahçıvanlar doğal, hatta organik büyümeye geçiş yaparken, yemekleri üzerinde tamamen zehirli kimyasalların püskürmesini önlemek isteyebilirler. Neyse ki, bitkilerdeki mantar problemlerini önlemeye yardımcı olmak için birkaç doğal fungisit seçeneği mevcuttur.

Bahçedeki sert kimyasallara duyulan ihtiyacın azaltılmasının yanı sıra doğal fungisitlerden birkaç avantaj daha var. Birincisi, bahçıvanlar genellikle mutfak çevresinde sahip oldukları şeylerden doğal mantar öldürücü ilaçlar üretebilir ve onları çok kullanışlı hale getirir. Ev yapımı, doğal fungisitlerdeki bileşenler çoğu zaman çok az paraya mal olurlar. Ek olarak, doğal fungusidler yararlı tohum organizmalarına veya arılarına zarar vermez, örneğin ticari fungisitler bazen bunu yapar.

Pişirme çorbası mantar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca bitki yaprakları üzerinde mevcut mantar sporlarını da öldürür. Bahçecilik Avustralya uzmanı Jerry Coleby-Williams, bir damla bitkisel yağ, bir damla doğal deterjan ve 2 çay kaşığı karıştırmayı öneriyor. doğal bir mantar ilaçlama spreyi yapmak için bir litre suda pişirme soda. Pişirme tozu mantarları öldürür ve deterjan ve yağ sprey sopasını bitki yapraklarına yardımcı olur. Bu karışım, gül, domates, Çin kerevizi ve yumuşak yapraklı diğer bitkilerde toz küf, kara leke ve pas öldürür.

Hem Ulusal Bahçe Üretimi Birliği hem de Bahçıvan Avustralya uzmanları, anti-mantar tedavisi olarak 10 kısım suda 1 kısım sütün bir çözüm önerir. Çözümü kullanmak için, bir sprey şişesine koyun ve tüm bitki yüzeylerinin üzerine püskürtün. Çiğ süt ve organik süt en iyi sonuç veriyor çünkü ineklere beslenen pastörizasyon ve antibiyotiklerin yok edebileceği doğal antibiyotik özellikleri vardır.

Montana Bahçe Kulüpleri Federasyonu, faydalı mantar olan Gliocladium virens’leri, bitkilerin çürümesini önlemek için bir bahçe toprağına getirilmesini önerir (Bkz. Referans 3). Bu mantar topraklarda doğal olarak bulunur ve ekstra Gliocladium virensleri ekleyerek bitkileri fusarium çürümesine ve pythium çürümesine karşı korur. Doğal bakteriler olan Bacillus subtilis mantar problemlerini önler ve mevcut bitki hastalıklarını kontrol eder. Bazı doğal fungisid spreyler, bu küf, botritit, küf ve yangın hastalıklarını öldürmeye yardımcı olan bu bakteri içerir.

Çoğu bahçecilik yağları rafine edilmiş petrol ürünlerinden gelir, ancak National Gardening Association, bahçıvanların bitkisel yağlardan veya neem yağından yapılmış doğal bahçe yağlarını da kullanabileceğini açıklar. Bitki yağmurlarına sürülmüş veya püskürtülmüş bitki örtüsü, toz halinde küfü kontrol altına alıyor ve birçok böceklerin yaprak bitleri ve beyaz sinekler gibi mantar sporları yaymasına engel oluyor.