bir tavuğu şişman için doğal yollar

Piliç için tavuk yetiştiriyorsanız veya kilolu yumurta döken bir tavuğunuz varsa, bazen bir tavuk eti ıslahı gereklidir. Tavuk yemenin doğal yolları, kimyasal yollardan daha fazla zaman ve para ister, ancak daha sağlıklı bir tavuğu garanti eder.

Yem ve hububat depoları, “son işlemci” olarak da adlandırılan tamamen doğal bir “et üreticisi” satıyor. Bu ürün, kesilmeden haftalar önce bir tavuğu yağlamak için özel olarak formüle edilmiştir. Kimyasal içermez. Ayrıca daha iyi tatma tavuğu için tavuk ekstra beslenme sağlar.

Tavuklar, mevcut olduğu sürece yemeye devam edecektir. Tavuğunuza daha fazla yem vermek ve daha tatlı su yemek yemeyi daha sık ve daha büyük miktarlarda saklar. Tavuğu şişmanlamaya çalışırken tavuklara normal yemleri normalden daha büyük oranlarda verin.

Tavuklar her zaman sadece yemle beslenmez. Tavuğa verdiklerinizi, daha fazla şişmanmasına yardımcı olmak için ekleyebilirsiniz. Çatlamış mısır, kepekli buğday ve soya, gün boyunca tavuklara beslenebilir. Bu eşyalar, ağırlığı azaltmaya yardımcı olur.

Tavuklara püre, palet ve öğütülmüş olabilir. Aynı zamanda irmiklere sürekli erişmeleri gerekir. Hava soğuksa, mısır veya nişasta onları ısıtmaya yardımcı olabilir.