bir bodrumun nemini alma doğal yolları

Nemli bir bodrum katlanmak rahatsız olabilir ve kalıp sporları için mükemmel bir üreme alanı oluşturur. Evde kalıp solunum problemleri, astım atakları ve cilt tahrişleri gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Çeşitli doğal teknikler, sert kimyasallar veya enerji tüketen nem alma cihazları kullanmadan bir bodrumun neminin alınmasına yardımcı olabilir.

Havalandırma havadaki nem ve kirleticilerin bodrumdan çıkmasına izin verir. Yoğunlaşmayı önlemeye yardımcı olmak için bodrum katındaki kapıları ve pencereleri açın ve bodrum katında, kurutucular ve ısıtıcılar gibi aletler için havalandırma boruları takın. Beton yüzeylerde havalandırmayı artırmak ve nemi azaltmak için kutulardan ve mobilyalardan duvarlardan biraz alan verin. Fanlar hava akımının nemli havanın bodrumdan çıkmasına izin vermeye yardımcı olabilir.

Dökülmeleri derhal temizleyerek bodrumdaki ıslaklığı azaltın. Zemin üzerine herhangi bir ıslak eşya saklamayın çünkü odanın nem oranını artıracaktır. Pencerelerde, borularda, duvarlarda veya diğer yüzeylerde yoğuşmayı mümkün olduğunca çabuk kurutun. Lavabolar gibi aletlerin altındaki yoğunlaşmayı kontrol etmek isteyeceksiniz.

Bodrumda neme katkıda bulunan sızdıran boruları, pencereleri, aletleri ve kapıları saptayın. Yalıtım ile sıcaklıklarını arttırarak pencerelerde yoğuşma miktarını azaltın. Çift paneli pencerelerin takılması veya kış aylarında pencerelerin üzerine plastik hava geçirmez film tabakası uygulanması yoğuşma ve bodrum nem oranının düşürülmesine yardımcı olabilir. Su boruları gibi yoğunlaşmayı çeken bodrumdaki diğer soğuk yüzeyleri izole edin.

Ev çevresindeki drenajı iyileştirerek doğal olarak nemi azaltın. Binanın çevresindeki zeminin, yağmurun bodrum etrafında toplanmasını önlemek için dışarı doğru ve bodrumdan uzaklaştığından emin olun. Oluk yerinde bakıma devam edin ve olukların bodrumdaki pencerelerin veya duvarların hemen yanından boşaltılmamasına dikkat edin. Kuzey Dakota Eyalet Üniversitesi, suyun bodrumdan uzaklaşmasını sağlamak için çimento bodrum tabanının altında en az 6 inç çakıl önermektedir.