beslenme sağlık fuarı fikirleri

Beslenme sağlık fuarları, topluluğunuzun veya şirket çalışanlarınızın daha sağlıklı yaşamını düşünmesini sağlayan eğitimsel ve yararlı etkinliklerdir. Katılımcılar refahı için değerli bilgiler kazanırlar. Daha uzun ve daha iyi bir hayat yaşamak için daha sağlıklı gıdaları yeme fikrine odaklanın. Çeşitli fikir ve bilgi sunun. Katılımcılar, yalnızca bir broşür koleksiyonu yerine, daha sonra hatırlamak için deneyimleri olmalıdır.

Ziyaretçilere sağlıklı yemek hazırlamayı öğretmek için kabinleri kurun. Uzun bir günün ardından kolayca hazırlanabilen, besleyici, hızlı bir şekilde hazırlanmış yemekler için kabinleri bulundurun. Ayrıca çocuklar için sağlıklı okul sonrası atıştırmalıklarla ilgili gösteri de yapabilirsin. Çoğu çocuk evden okuldan gelir ve abur cubur yemi ister, bu yüzden ailelere çocukların sağlıklı ve iyi tatma yiyecekleri hazırlamalarını gösterin. Katılımcılara diyetlerine nasıl daha fazla meyve ve sebze ekleyeceğinizi öğretin. Texas A & M System Agrilife Uzantısı web sitesinde, meyve ve sebze bardaklarının nasıl hazırlanacağını gösteriliyor. Normalde yüksek kalorili yemek tarifleri için sağlıklı değişiklikler de popüler olacaktır. Ziyaretçilerinize örnek veya kupon önerin.

Yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve çölyak hastalığı yaygın görülen hastalıklardır. Katılımcılara, bu koşullara sahip olsalar bile iyi yemek yiyebileceklerini gösterin. Her bir bozukluğun yönetimine yardımcı olan yemek fikirleri gösteren görüntüler ayarlayın. Hipertansiyonu olanlar için tuz alternatif baharat ve yemekleri gösterin. Şeker hastaları için karbonhidratları saymaya ilişkin broşürler dağıtın. Çölyak hastalığı olanlar için glutensiz gıdaların bir listesini verin. Her diyete uyacak tarifler sunun ve en sevdiğiniz yiyecekleri tadil etme hakkında bilgi verin. Ayrıca, kalp-sağlıklı ve laktoz-tahammülsüz diyetler de eklemek isteyebilirsiniz.

Porsiyon kontrol oyunları sağlık fuarı ziyaretçileri aktif olarak katılmaya teşvik eder. “Yemek porsiyon boyutlarını temsil edecek yiyecek modelleri ve ev eşyaları ile birlikte bir ekran oluşturun Katılımcıların gıdaları uygun porsiyon boyutu öğesiyle eşleştirmeye çalışmasına izin ver” diyor Amerikan Diyetetik Derneği. Elma, biftek, tavuk ve tahıl gibi yaygın gıdaların kısımlarını ayarlayın. Katılımcılara makarna ve pişmiş ürünler gibi gıdaların etiketlerinde kısmi miktarları nerede bulacaklarını gösterin. Teksas A & M Sisteminin Agrilife Uzantısı, “örneğin tahıl bir bardak şeker 4 çay kaşığı içeriyorsa, tahıl kabını bir kapta sergilemek ve ayrıca 4 çay kaşığı şeker ile bir kap görüntülemek” şeklinde bir şeker ekran öneriyor. Alkolsüz içeceklerin, meyve sularının, çeşnilerin ve paketlenmiş yiyeceklerin bir bölümünü deneyin. Katılımcıları önerilen günlük sodyum miktarı konusunda eğitin. Daha sonra, ortak tüketim ürünlerinin içinde ne kadar tuz bulunduğunu gösterin.