bebeklerdeki pnömoni semptomları

Akciğerlerin enfeksiyonu olan pnömoni, küçük çocuklarda hafif ila şiddetli olmak üzere birçok farklı semptom oluşturur. Neyse ki, çoğu çocuk, uygun tıbbi bakım verildiyse, ilk belirtilerinin üzerinden iki hafta içinde pnömoniden iyileşirler. Çocuklarda görülen pnömoni semptomları genelde diğer yaygın çocukluk dönemi hastalıklarının semptomlarını andırır, ancak bir doktor, yürümeye başlayan çocukların göğüslerini dinleyerek ve diğer yaygın testleri uygulayarak pnömoniyi teşhis edebilir.

Yenidoğanlardaki pnömoni semptomları, bakteriyel veya viral pnömoniye sahip olup olmamasına bağlı olarak değişebilir. Her iki form da ağır olabilir, ancak bakteriyel genellikle ikisinin en ciddi olduğu düşünülmektedir.

Yenidoğanlardaki bakteriyel pnömoni semptomları aniden başlar ve öksürük, ateş, parmak burun delikleri, hızlı nefes alma, iştahsızlık, kusma, ishal, hızlı bir nabız ve halsizlik bulunur.

Yenidoğanlarda görülen viral pnömoni belirtileri genelde soğuk algınlığı ile benzerlik gösterir ancak yüksek ateş, kötü öksürük, göğüs hırıltılı solunum, hızlı nefes alma, kusma, diyare ve zayıflık gibi kademeli olarak ilerleme gösterirler.

Pnömoniden şüpheleniyorsanız, çocuğunuz için derhal tıbbi yardım alın. Bir doktor, akciğerleri dinleyerek ve muhtemelen akciğer grafisi, kan testi veya burun mukus testi yaptırarak pnömoniyi ve bakteriyel veya viral olup olmadığını teşhis edebilir.

Yenidoğanlarda bakteriyel pnömoni antibiyotiklerle tedavi edilebilir, ancak viral pnömoni için ilaç yoktur. Yenidoğanlardaki pnömoni semptomlarının çoğu dinlenme, bol sıvı, öksürük için nemlendirici ve ateş için asetaminofen ile iyileşir.