aşırı kilolu ve düşük ağırlıklı hisse senedi

Borsa analistleri ve yatırım danışmanları, çeşitli hisse senetlerinin yatırım getirisi potansiyeli için “aşırı kilo” ve “yetersiz ağırlık” terimlerini kullanırlar. İki terim, Wall Street analistlerinin yayınladığı sinyalleri satın almak ve satmak için sıklıkla alternatif bir seçenek olarak kullanılmaktadır. Bir analist belirli bir hisse senedindeki puanı değiştirdiğinde, bireysel yatırımcılar en çok hisse senedi fiyat hareketini görecektir.

Yatırım ve diğer finansal şirketler, ABD borsalarında işlem yapan hisse senetlerinin büyük bir bölümünün yatırım potansiyelini araştıran ve raporlayan analistleri istihdam etmektedir. Bir analist, birkaç hisse senedini kapsar ve onun kapsadığı hisse senetlerinin her birinde firmasının uzmanı olur. Bireysel hisse senedi puanı, hisse senedinin iyi bir yatırım ihtimali olup olmadığını belirlemek için bir temel sağlar. Firmanın müşteri tabanına yardımcı olmak için bir hisse senedi, rakip şirketler ve genel piyasa ile karşılaştırıldığında yatırım potansiyeli açısından değerlendirilir.

Bir analist, hisse senedinde belirli bir yatırım derecesini sürdürecek ve güncelleyecektir. Derecelendirmeler için en yaygın şartlar, satın alma, satma veya bekletme önerisidir. Bir “satın alma” derecelendirmesi, analistin bir pozu satın almasını veya bu pozisyondaki pozisyonu eklemesini önerir. “Hold”, hisse senedinin bir portföyde kalabileceğini, ancak daha fazla satın alınmasının önerilmediğini gösterir. “Satış” kendini açıklayıcı niteliktedir. Bazı yatırım firmaları, “satın alma”, “bekletme” ve “satma” yerine, hisse senetiyle ilgili aynı tür tavsiyelerde bulunmak için “aşırı kilo”, “eşit ağırlık” ve “düşük ağırlık” terimlerini kullanıyor.

Belirli bir hisse senedi takip eden analist, şirketin iş dünyası ve rakipleri ile yakından alakalı hale gelecektir. Analist gelecekteki beklenen kârı ve öngörülen bir hisse fiyatını belirlemek için satış ve harcama modelleri geliştirir. Bir şirketin iş görünümündeki değişiklikler bir analistin derecelendirme değişikliği yayınlamasına neden olabilir. Bir analist, hisse görünümünü yükselttiğinde veya düşürdüğünde, genellikle şirketin işletme sonuçlarının tahmininde ne değiştiğini içerir.

Oyların hisse fiyatları üzerindeki en büyük etkisi, bir analist hisse senedini hisse senedi üzerinde değiştirdiğinde ortaya çıkar. Derecelendirme aşırı kilodan eşit ağırlığa veya eşit ağırlıktan düşük kiloya değişirse, piyasa bu değişimi hisse senedinin indirgenmesi olarak görür ve yatırımcıların hisse fiyatını satması ve aşağı çekmesi muhtemeldir. Yükseltmeler eşit ağırlığa eşit ağırlığa, eşit ağırlığa aşırı kilolu olabilir. Bu tür veya derecelendirme değişikliği hisse fiyatını daha yüksek bir seviyeye çıkarabilir.